settings icon
share icon
Pytanie

Jaka jest biblijna relacja o Semie, Hamie i Jafecie?

Odpowiedź


Sem, Cham i Jafet byli trzema synami Noego, którzy wraz z żonami zostali zabrani do arki podczas wielkiego potopu. Ich potomkowie ponownie zaludnili świat (1 Ks. Mojżeszowa 10.1). Noe spłodził Sema, Chama i Jafeta, gdy miał 500 lat (1 Ks. Mojżeszowa 5.32). Jeśli Noe miał jeszcze jakieś inne dzieci, nie zostały one wspomniane w biblijnym opisie. Wspomniani są tylko Sem, Cham i Jafet.

Izraelici pochodzili z linii Sema; w rzeczywistości słowo Semita pochodzi od imienia Sema. Inni potomkowie Sema to Asyryjczycy, Chaldejczycy, Elamici, Aramejczycy, Moabici, Ammonici i Edomici. Z linii Jafeta wywodzą się Persowie, Rzymianie, Scytowie i Macedończycy. Linia Chama stworzyła Kananejczyków, Babilończyków, Fenicjan, Kuszytów i Egipcjan. Każda z istniejących dziś ras i grup ludzkich wywodzi się od jednego z tych trzech braci.

Istnieje tylko jedna historia biblijna dotycząca Sema, Chama i Jafeta. Po ustąpieniu wód potopu Noe był "człowiekiem ziemi" i uprawiał winnicę (1 Ks. Mojżeszowa 9.20). Pewnego dnia, po wypiciu zbyt dużej ilości wina, Noe zemdlał w swoim namiocie i leżał tam nagi i odkryty. „Cham, ojciec Kanaana, zobaczył nagość ojca swego i opowiedział o tym poza namiotem obu swoim braciom" (1 Ks. Mojżeszowa 9.22). Niektórzy sugerują, że Cham - lub być może jego syn Kanaan - dokonał niewłaściwego aktu seksualnego na swoim pijanym ojcu, ale to nic więcej niż spekulacje. Bez względu na rozmiar grzechu Chama, Sem i Jafet odmówili przyłączenia się do niego w hańbieniu ich ojca; zamiast tego weszli do namiotu tyłem, nie patrząc na Noego i położyli na nim koc, aby go przykryć (1 Ks. Mojżeszowa 9.23). Kiedy Noe obudził się i dowiedział się, co zrobił Cham, przeklął potomka Chama, Kanaana, mówiąc: "Przeklęty niech będzie Kanaan! Najniższym z niewolników będzie dla swoich braci" (1 Ks. Mojżeszowa 9.25). Następnie Noe pobłogosławił swoich dwóch pozostałych synów i powtórzył, że Kanaan będzie niewolnikiem zarówno Sema, jak i Jafeta (wersety 26-27).

Klątwa Noego nie była pustą groźbą; potomkowie Chama rzeczywiście doświadczyli długiej historii zniewolenia. Klątwa ta nie dotyczy wyłącznie Chama - niewolnictwo nękało potomków wszystkich trzech synów - ani nie rozciąga się na każdą osobę w linii Chama. Jednak występowanie niewolnictwa wśród ras wywodzących się od Chama jest wyraźne i zauważalne. W starożytności dobrze udokumentowano, że Babilończycy, Fenicjanie, Kartagińczycy, Etiopczycy i Egipcjanie (Chamici) byli zniewoleni przez Asyryjczyków, Persów, Macedończyków i Rzymian (Semitów i Jafitów). W bardziej współczesnych czasach, zachodni Europejczycy (Jafici) i Arabowie (Semici) są dobrze znani z angażowania się w handel niewolnikami Afrykanów (Chamitów). Przekleństwo Noego rzucone na Kanaan nie usprawiedliwia niegodziwości niewolnictwa, ani nie oznacza, że potomkowie Chama są mniej warci w oczach Boga niż potomkowie pozostałych dwóch braci. Klątwy nie należy traktować jako komentarza na temat wewnętrznej wartości jednej grupy ludzi nad inną. Jednak zapis historyczny potwierdza fakt przekleństwa Noego i jest potężnym dowodem na dokładność Pisma Świętego.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jaka jest biblijna relacja o Semie, Hamie i Jafecie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries