settings icon
share icon
Pytanie

Kim są Żydzi sefardyjscy? Czym jest judaizm sefardyjski?

Odpowiedź


Sefardi pochodzi od hebrajskiego słowa oznaczającego "Hiszpanię", czyli Sefarad. Sefardyjscy Żydzi (Sefardim) są potomkami Żydów, którzy żyli w Hiszpanii i Portugalii od ostatnich dni Cesarstwa Rzymskiego do XV-wiecznych prześladowań i wydalenia Żydów z tych krajów.

Kordoba w Hiszpanii była jednym z centrów żydowskiego życia i nauki. Jednym z sefardyjskich Żydów w Kordobie był Maimonides, słynny filozof. W połowie XII wieku znaczna część Hiszpanii została opanowana przez grupę muzułmańskich radykałów znanych jako Almohadowie. Wielu sefardyjskich Żydów, w obliczu przymusowej konwersji na islam lub śmierci, zdecydowało się opuścić Hiszpanię. Majmonides uciekł do Egiptu, gdzie miał długą i znakomitą karierę jako uczony.

W 1492 r. król Ferdynand i królowa Izabela, znani jako "katoliccy monarchowie" ze względu na ich gorliwość dla Kościoła katolickiego, wypędzili wszystkich Żydów, którzy odmówili przejścia na katolicyzm. W czasie wypędzenia Żydów sefardyjskich Półwysep Iberyjski miał jedną z największych populacji żydowskich w Europie. Od 40 000 do 100 000 Żydów opuściło Hiszpanię i wyjechało do różnych części Europy, Azji, Afryki, a ostatecznie do Nowego Świata. Ci, którzy pozostali w Hiszpanii, byli zmuszeni ukrywać swoją żydowską tożsamość. Następnie największe skupiska sefardyjskich Żydów zamieszkiwały Afrykę Północną i Turcję (Imperium Osmańskie). Sefardyjczycy nadal mówili i pisali w hybrydowym języku hebrajsko-hiszpańskim zwanym Ladino oraz utrzymywali odrębne społeczności i zwyczaje.

Podstawowe wierzenia religijne Żydów sefardyjskich są takie same jak Żydów aszkenazyjskich, choć Sefardyjczycy są bardziej tradycyjni. Aszkenazyjczycy tradycyjnie żyli w Europie Wschodniej, a zdecydowana większość Żydów mieszkających obecnie w Stanach Zjednoczonych to Aszkenazyjczycy.

Sefardyjscy Żydzi byli celem Holokaustu, zwłaszcza społeczności sefardyjskie w Grecji, Włoszech, na Bałkanach i w Rumunii. Później Sefardyjczycy na ziemiach muzułmańskich byli prześladowani przez swoich sąsiadów. W rezultacie wielu z nich wyemigrowało do Izraela. Obecnie Izrael jest krajem o największej populacji Żydów sefardyjskich. W 2015 r. Hiszpania oficjalnie zaprosiła Żydów sefardyjskich do imigracji do Hiszpanii i zostania pełnoprawnymi obywatelami Hiszpanii, w symbolicznym wysiłku na rzecz odwrócenia niesprawiedliwości z XV wieku. Od 2019 r. ponad 100 000 Żydów, głównie z Meksyku i krajów Ameryki Południowej, przyjęło ofertę i obecnie mieszka w Hiszpanii (https://www.bbc.com/news/world-europe-49890620 dostęp 6/8/21).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim są Żydzi sefardyjscy? Czym jest judaizm sefardyjski?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries