settings icon
share icon
Pytanie

Kim byli Sabejczycy?

Odpowiedź


Sabejczycy byli starożytną grupą ludzi wspomnianą w Biblii pochodzącą z narodu oddalonego od Izraela (Joel 3:8). Byli to ludzie wysokiego wzrostu (Izajasz 45:14) i naród rywalizujący z Izraelem (Hiob 1:15). Sabejczycy żyli w krainie Saby, która według archeologii była semickim państwem handlowym istniejącym przez 1000 lat na obszarze dzisiejszego Jemenu. Stolica Saby nazywała się Marib (lub Ma'rib), a królestwo istniało od 1200 r. p.n.e. do 275 r. n.e., handlując głównie przyprawami. Kraina Sabejczyków została ostatecznie zniszczona w wyniku wojny domowej.

Sabejczycy pojawiają się w trzech fragmentach biblijnych. Pierwszy z nich, chronologicznie rzecz biorąc, znajduje się w Księdze Hioba. Hiob doświadczył długiej lity kolejnych tragedii, z których jedną był atak Sabejczyków. Ci najeźdźcy ukradli woły i osły Hioba i zabili jego sługi mieczem, pozostawiając przy życiu tylko jednego człowieka, który wrócił i zgłosił incydent Hiobowi (Job 1: 13-15).

Kolejne dwa biblijne wydarzenia dotyczące Sabejczyków to proroctwa Izajasza i Joela. Izajasz prorokuje o ostatecznym zwycięstwie Izraela nad trzema kulturami: Egipcjanami, Kuszytami i Sabejczykami. W Księdze Izajasza 45:14 mężczyźni z Saby nazywani są "wysokimi Sabejczykami", co oznacza, że byli to najwyraźniej mężczyźni wysokiego wzrostu i siły. Izajasz prorokuje, że wszystkie te trzy grupy ostatecznie upokorzą się przed Izraelem i przyznają, że Bóg Izraela jest prawdziwym Bogiem: "Tak mówi Pan: Robotnicy Egiptu i kupcy Etiopii, i Sabejczycy, mężczyźni rośli, przejdą do ciebie i będą twoi, pójdą za tobą w pętach i będą się tobie kłaniać, i będą się do ciebie modlić, że tylko u ciebie jest Bóg, i nigdzie indziej nie ma żadnych innych bogów." (Izajasza 45:14). W proroctwie Joela Sabejczycy są wspomniani jako odległy naród, któremu ludzie z Judy sprzedadzą swoich wrogów jako niewolników, jako znak Bożej kary nad Tyrem i Sydonem, narody, które odważyły się wystąpić przeciwko ludowi Bożemu (Joel 3: 4-8).

Królowa Saby, lub Królowa Południa, która przebyła długą drogę, aby wysłuchać mądrości Salomona, była prawdopodobnie Sabejką, a wyszukane bogactwa, które podarowała Salomonowi, pokazują, że Sabejczycy byli zamożnym ludem. Wieki po jej wizycie w Jerozolimie dwa walczące klany walczyły o kontrolę nad Saby i ostatecznie osłabiły imperium, które zostało przejęte przez królestwo Himyarytów. W tym momencie potężni Sabejczycy przestali istnieć jako odrębny lud.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim byli Sabejczycy?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries