settings icon
share icon
Pytanie

Kim był rzymski centurion?

Odpowiedź


W czasach Nowego Testamentu rzymski centurion był zawodowym oficerem wojskowym dowodzącym plutonem żołnierzy. Mógł on liczyć od blisko stu do kilkuset żołnierzy. Każdy rzymski legion składał się z prawie 5000 ludzi, podzielonych na wiele kohort, z których każda składała się z wielu centurii. W rezultacie legion mógł liczyć nawet sześćdziesięciu centurionów. Ich znaczenie opierało się na stażu, przy czym starszy centurion w legionie zajmował pozycję o wielkim prestiżu. Niektórzy historycy porównują centurionów najwyższego szczebla do średniowiecznych rycerzy. Rzymscy centurioni stanowili pomost między zaciągniętymi żołnierzami a oficerami, podobnie jak oficerowie chorążowie we współczesnym wojsku amerykańskim.

Żołnierze byli mianowani centurionami ze względu na ich odwagę, lojalność, charakter i sprawność w walce. Centurionów obowiązywały wysokie standardy postępowania i oczekiwano od nich, że będą walczyć na pierwszej linii frontu wraz ze swoimi ludźmi. W rzeczywistości wyznaczone miejsce centuriona w formacji znajdowało się na końcu pierwszego szeregu. W rezultacie rzymscy centurioni byli dobrze opłacani i cieszyli się dużym szacunkiem, a także doświadczali wysokiego wskaźnika obrażeń i śmiertelności podczas wojny. Połączenie bogactwa, władzy i prestiżu czyniło ich wpływowymi w społeczeństwie.

Biblia wspomina o kilku rzymskich centurionach. Człowiek nadzorujący ukrzyżowanie Jezusa był setnikiem (Mt 27:54), prawdopodobnie niższym rangą. To właśnie setnik wykrzyknął u stóp krzyża: "Z pewnością ten człowiek był Synem Bożym!". (Marka 15:39). Mateusza 8:5-13 i Łukasza 7:1-10 opowiadają historię setnika, prawdopodobnie wysokiego rangą, który zwrócił się do Jezusa o uzdrowienie swojego sługi. Urzędnik królewski wspomniany w Jana 4:43-54 również mógł być wysokiej rangi setnikiem. We wszystkich przypadkach setnicy są znani ze swojej pozycji autorytetu. Aby ci ludzie zwrócili się z prośbą do kogokolwiek, nie mówiąc już o Jezusie, Żydzie, wymagałoby to wielkiej wiary i wielkiej pokory.

Być może najważniejszym rzymskim setnikiem wspomnianym w Biblii jest Korneliusz, opisany w Dziejach Apostolskich 10. Mówi się, że Korneliusz cieszył się dobrą reputacją wśród narodu żydowskiego, w szczególności ze względu na swoją modlitwę i dobroczynność (Dz 10:2). Według Biblii, Korneliusz ujrzał anielską wizję, która nakazała mu szukać Piotra w Joppie. Korneliusz był posłuszny wizji, a Piotr opowiedział mu o swojej wizji, w której Bóg nakazał mu ewangelizować zarówno pogan, jak i Żydów. Korneliusz został zbawiony podczas tego spotkania, stając się jednym z pierwszych nie-Żydów ewangelizowanych we wczesnej erze kościoła (Dz 11:15-18). Obecność Ducha Świętego w nieobrzezanej, nieżydowskiej osobie - rzymskim setniku - udowodniła innym chrześcijanom, że przesłanie Chrystusa jest uniwersalne.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim był rzymski centurion?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries