settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest rzeka życia?

Odpowiedź


Wyrażenie „rzeka życia” nie pojawia się bezpośrednio w Biblii. Ks. Objawienia 22.1-2 odnosi się jednak do „rzeki wody żywota, czystą jak kryształ, wypływającą z tronu Boga i Baranka.” Apostoł Jan w swojej wizji Nowego Jeruzalemu opisuje rzekę płynącą „na środku ulicy [tego miasta].”

Woda jest powszechnym, symbolicznym przedstawieniem życia wiecznego w Piśmie Świętym. Izajasz odnosi się do wody wypływającej ze „zdrojów zbawienia” z radością (Ks. Izajasza 12.3). Starotestamentowy prorok Jeremiasz potępiał Izraelitów za to, że odeszli od Boga, „źródła wód żywych”, kopiąc dla siebie własne cysterny, które nie mogły utrzymać wody (Ks. Jeremiasza 2.13). Izraelici zapomnieli o żywym Bogu, który sam obdarza życiem wiecznym, a podążyli za fałszywymi bożkami, światowością i religią uczynkowości. Ludzie czynią dzisiaj podobnie, odrzucają źródło wód żywych jakie pochodzi od Chrystusa dla ich zbrudzonego materializmem i egoizmem życia.

Jezus zachęca kobietę przy studni, aby zapragnęła wody życia (wiecznego), aby już więcej nie pragnęła, duchowo (Ew. Jana 4.13-14). Z wnętrza tych, którzy mu zaufają, o czym czytamy w Ew. Jana 7.38, wypłyną strumienie wody żywej. Woda jest odpowiednim i dość prostym w swoim przesłaniu symbolem życia. Podobnie jak woda jest konieczna w utrzymaniu naszego ciała przy życiu, tak woda od Zbawiciela jest konieczna do utrzymania nas przy życiu duchowym. Jezus jest zarówno Chlebem Żywota (Ew. Jana 6.35) jak i źródłem wody żywej, utrzymującej nas na wieki.

Rzeka wody żywota z Ks. Objawienia 22 jest najprawdopodobniej symbolicznym przedstawieniem życia wiecznego, jakim Bóg dobrowolnie obdarza tych, którzy uwierzą w Chrystusa.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest rzeka życia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries