settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest róża Sharon?

Odpowiedź


Hebrajskie słowo sharon oznacza równinę lub równe miejsce. Równina Szaron to nadmorska równina między górami środkowego Izraela a Morzem Śródziemnym, na północ od Joppy do góry Karmel. Obszar ten jest wspomniany w Dziejach Apostolskich 9:35 w połączeniu z miastem Lydda, które znajduje się około 11 mil na wschód od Joppy i jest nazywane "Lod" w Starym Testamencie (1 Kronik 8:12). Współcześni Izraelici powrócili do nazwy ze Starego Testamentu. Miasto to położone jest na równinie Szaron. Obszar ten był przysłowiowo żyzny i znany ze swoich kwiatów. "Róża Szaronu" występuje w Pieśni nad Pieśniami Salomona 2:1. Dlatego możemy przypuszczać, że nazwa kwiatu róży Sharonu pochodzi od obszaru Sharon.

Webster's mówi, że "róża Szaronu" jest odporną rośliną z rodziny malw o nazwie "Hibiscus Syriacus" i ma białe, czerwone, różowe lub fioletowe kwiaty. Róża Szaronu wspomniana w Pieśni nad Pieśniami jest jednak kwiatem podobnym do krokusa i źródłem szafranu. Hebrajskie słowo habaselet użyte w Pieśni nad Pieśniami 2:1 jest dwukrotnie przetłumaczone jako "róża", raz w Pieśni nad Pieśniami i raz w Księdze Izajasza 35:1. Tłumacze mogli rzeczywiście użyć słowa róża, aby odnieść się do znaczenia hebrajskiego słowa, które jest kwiatem podobnym do tego, co obecnie znamy jako krokus lub kwiat cebulowy, taki jak tulipan. NIV używa przypisu, który mówi "prawdopodobnie członek rodziny krokusów". Dlatego "róża Sharon" nie jest tym, co dziś zaklasyfikowalibyśmy jako "różę", ale może być rośliną podobną do hibiskusa lub może oznaczać krokusa lub tulipana.

Niektórzy badacze Biblii postrzegają różę Sharonu jako Chrystusa, a lilię jako kościół, Jego oblubienicę. Niektórzy z pierwszych ojców Kościoła również lubowali się w tej analogii. Istnieją pewne podobieństwa między Chrystusem a różą Sharonu, ale większość z nich rozpada się, gdy zdamy sobie sprawę, że róża wcale nie jest różą, ale krokusem lub tulipanem. Co więcej, Kościół nigdy nie jest przedstawiany w Biblii jako lilia. Niektórzy twierdzą, że ponieważ róża Sharonu rośnie w suchych, niesprzyjających warunkach, symbolizuje Jezusa pochodzącego z korzenia Jessego i Dawida (Izajasza 11:1; Objawienie 22:16), ale określanie domu Jessego i Dawida jako "suchego" również nie ma podstaw w Piśmie Świętym. Oczywiście Jezus jest piękny i pachnący jak róża, ale to nie wystarczy, aby ostatecznie zidentyfikować Pieśń Salomona 2:1 jako symbol Chrystusa.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest róża Sharon?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries