settings icon
share icon
Pytanie

Jaka jest rola męża i żony w rodzinie?

Odpowiedź


Mimo, iż mężczyźni i kobiety w relacji z Chrystusem są sobie równi, to jednak Pismo Święte podaje konkretne role, które każde z nich pełni w małżeństwie. Mąż powinien sprawować przywództwo w domu (1 Koryntian 11.3; Efezjan 5.23). Przywództwo to, nie powinno być dyktatorskie, protekcjonalne czy patriarchalne względem żony, lecz powinno odzwierciedlać przykład Chrystusa prowadzącego kościół. „Mężowie miłujcie żony swoje, jak Chrystus umiłował Kościół i wydał zań samego siebie, aby go uświęcić, oczyściwszy go kąpielą wodną przez Słowo” (Efezjan 5.25-26). Chrystus umiłował Kościół (swój lud) ze współczuciem, miłosierdziem, przebaczeniem, szacunkiem i zaparciem się siebie samego. W podobny sposób mężowie powinni kochać swoje żony.

Żony powinny poddać się pod autorytet swoich mężów. „Żony, bądźcie uległe mężom swoim jak Panu. Bo mąż jest głową żony, jak Chrystus Głową Kościoła, ciała, którego jest Zbawicielem. Ale jak Kościół podlega Chrystusowi, tak i żony mężom swoim we wszystkim” (Efezjan 5.22-24). Mimo, iż kobiety powinny być uległe swoim mężom, Biblia również wielokrotnie mówi w jaki sposób mężowie powinni traktować swoje żony. Mąż nie może przyjąć roli dyktatora, lecz powinien okazywać swojej żonie szacunek i szanować jej opinie. W rzeczywistości Efezjan 5.28-29 nawołuje mężczyzn, aby kochali swoje żony w taki sposób jak kochają swoje własne ciała, karmiąc je i pielęgnując. Miłość męża powinna być taka sama jak miłość Chrystusa do swojego ciała- Kościoła.

”Żony, bądźcie uległe mężom swoim, jak przystoi w Panu. Mężowie, miłujcie żony swoje i nie bądźcie dla nich przykrymi” (Kolosan 3.18-19). „Podobnie wy, mężowie, postępujcie z nimi z wyrozumiałością jako ze słabszym rodzajem niewieścim i okazujcie im cześć, skoro i one są dziedziczkami łaski żywota, aby modlitwy wasze nie doznały przeszkody” (1 Piotra 3.7). Z tych wersetów dowiadujemy się, że miłość i szacunek powinny być zauważalne zarówno w postawie mężów jak i żon. Jeśli jest to obecne w relacji, to nie ma później problemu z kwestią przywództwa, miłości, uległości dla żadnego z małżonków.

W odniesieniu do podziału obowiązków w domu, Biblia naucza by mężczyźni zabezpieczali materialnie rodziny. Oznacza to, że pracują i zarabiają, aby w należyty sposób zaopatrzyć potrzeby swoich żon i dzieci. Nie wypełnienie tych powinności ma swoje duchowe konsekwencje. „A jeśli kto o swoich, zwłaszcza o domowników nie ma starania, ten zaparł się wiary i jest gorszy od niewierzącego” (1 Tymoteusza 5.8). Zatem, jeśli mężczyzna nie czyni żadnych starań aby zabezpieczyć materialnie swoją rodzinę, to bezprawnie nazywa się chrześcijaninem. Nie oznacza to jednak, że żona nie może wspierać tego procesu zaopatrywania- Księga Przypowieści Salomona 31 pokazuje, że bogobojna żona może jak najbardziej to czynić- ale zaopatrzenie materialne rodziny nie jest jej główną powinnością, lecz jej męża. Podczas gdy mężczyzna powinien pomagać przy dzieciach i w prowadzeniu domu (wypełniając tym swój obowiązek kochania swojej żony), werset z Przypowieści Salomona 31 mówi w jasny sposób, że troska o dom jest głównym obszarem jej zaangażowania i odpowiedzialności. Nawet gdy musi położyć się późno spać i wstać wcześnie rano, to dobro rodziny jest jej najważniejszym obowiązkiem. Nie jest to łatwy styl życia dla wielu kobiet- szczególnie w zachodnich społeczeństwach dobrobytu. Zbyt wiele kobiet jest emocjonalnie wyniszczonych, na krawędzi swoich możliwości. Aby uchronić je od takiego stresu, zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni z modlitwą na nowo ustalić priorytety i podążać zgonie za biblijnymi wskazówkami odnośnie wzajemnych ról w życiu.

Konflikty związane z podziałem obowiązków w małżeństwie z pewnością się pojawią, ale jeśli oboje małżonków pozostaje w uległości przed Chrystusem, to konflikty te będą minimalne. Jeśli para na tym gruncie często i gwałtownie się kłóci lub kłótnie te wydają się poróżniać małżonków, to problem ten dotyczy natury duchowej. W takim przypadku, małżonkowie powinni przede wszystkim ponownie powierzyć się w modlitwie i posłuszeństwie Chrystusowi, a dopiero potem sobie wzajemnie w miłości i szacunku.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jaka jest rola męża i żony w rodzinie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries