settings icon
share icon
Pytanie

Czy "Raj utracony" Johna Miltona jest biblijny?

Odpowiedź


Raj utracony to epicki poemat w 12 księgach oparty na biblijnej historii upadku Szatana z nieba i grzechu Adama i Ewy w ogrodzie Eden. Silna purytańska wiara Miltona jest widoczna w całej jego twórczości i osiąga swój największy szczyt w epickich poematach. Pierwsze wersy Raju utraconego stanowią "argument" dla utworu, w którym Milton wzywa niebiańską muzę, aby pomogła mu pisać:

"O pierwszym nieposłuszeństwie człowieka i owocu

Z zakazanego drzewa, którego śmiertelny smak

Sprowadził śmierć na świat i wszystkie nasze nieszczęścia,

Z utratą Edenu, aż do jednego większego Człowieka [Chrystusa],

Przywróci nas i odzyska błogą siedzibę,

Śpiewaj, o niebiańska Muzo..."

Podobnie jak "Wędrówka Pielgrzyma" Johna Bunyana, Raj utracony Miltona "wypełnia" szczegóły tego, co dzieje się w sferze duchowej. Milton przedstawia interakcje między Bogiem a Szatanem, Szatanem a Adamem i Ewą, Szatanem i jego demonami itp. za pomocą poetyckiej i lirycznej ekspresji. Nic w Raju utraconym nie jest bezpośrednio sprzeczne z Biblią. Jednak dzieło Miltona nie powinno być rozumiane jako fakt biblijny. Być może najbardziej znaną linią z poematu jest buntownicza deklaracja Szatana: "Lepiej królować w piekle, niż służyć w niebie". Wers ten jest tak często powtarzany, że często mylony jest z cytatem z Biblii.

Należy zauważyć, że poezja Miltona może być trudna dla współczesnego czytelnika. Raj utracony jest pełen rytmów i idiomów XVII-wiecznego języka angielskiego, a Milton często nawiązuje do mitologii greckiej i renesansowych pisarzy włoskich, francuskich i angielskich, z których wielu jest nieznanych współczesnemu czytelnikowi. Jednak z teologicznego i literackiego punktu widzenia jego dzieło jest pierwszorzędne. Co zadziwiające, Milton napisał swój epicki poemat będąc całkowicie niewidomym, dyktując wersy swojemu sekretarzowi.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy "Raj utracony" Johna Miltona jest biblijny?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries