www.gotquestions.org/PolskiPytanie: Dlaczego znalezienie prawdziwej miłości jest takie trudne?

Odpowiedź:
Wszyscy mamy pragnienie, aby kochać i być kochanym. Doświadczamy różnych poziomów miłości od rodziców, rodzeństwa, przyjaciół i innych. Ale większość z nas również chce znaleźć kogoś wyjątkowego z kim będzie mógł dzielić głębszy poziom miłości. Znalezienie prawdziwej miłości wydaje się niewiarygodnie trudne i często jest trudno zrozumieć dlaczego. Ważne pytanie jakie na początku należy rozważyć dotyczy tego, "jak brzmi moja definicja prawdziwej miłości?". Zrozumienie tego, co mamy na myśli mówiąc, "prawdziwa miłość" może nam pomóc zobaczyć, czego tak naprawdę szukamy i dlaczego to funkcjonuje lub nie.

Wiele społeczeństw używa słowa miłość bardzo lekkomyślnie. Miłość jest często łączona z intensywnymi uczuciami, które prawdę mówiąc, są egocentryczne i niezobowiązujące. W wielu filmach i programach telewizyjnych, widzimy postacie które podążają za swoimi hormonami i uprawiają seks przed małżeństwem. Gdy "miłość" jest płytko zakorzeniona w przyjemnych emocjach lub fizycznych uczuciach, wypalają się tak szybko jak się pojawiły. Nie ma nic złego w tym, że chcemy doświadczyć dobrych emocji wobec osoby, którą kochamy; jeśli jednak jest to podstawą relacji, to taki związek jest w niebezpieczeństwie. Jeśli tym czego szukamy jest taki rodzaj "miłości", który promowany jest w dzisiejszej kulturze przesiąkniętej seksem, to nic dziwnego, że wydaje się to trudne; to nie jest prawdziwa miłość o co zabiegamy, lecz doświadczenie, które z natury nie może trwać długo.

Biblia podaje zupełnie inny obraz miłości. Prawdziwa miłość jest z Boga- w rzeczywistości, On jest miłością (1 Jana 4.8)- i jest tym Jedynym, który umieszcza w nas potrzebę kochania i bycia kochanym. Zatem, zrozumienie jego planu na miłość jest kluczowe. Prawdziwa miłość, zgodnie z Biblią, jest zakorzeniona w poświęceniu, zobowiązaniu i impulsie by pomagać ukochanej osobie (zobacz Ew. Jana 15.13). Boża miłość do nas zaprowadziła go na krzyż. Wiemy to na pewno, że Jezus nie doświadczał "radosnych" emocji podczas swojej drogi na krzyż (Ew. Łukasza 22.42-44). Biblia opisuje naszą relację z Jezusem jako panny młodej do pana młodego (Ew. Mateusza 9.15; Efezjan 5.32). Prawdziwy romans jest zaplanowany, aby poprowadzić i wzrastać w małżeńskim zobowiązaniu (1 Ks. Mojżeszowa 2.24) i powinien być zakorzeniony w ofiarnej miłości (Efezjan 5.22, 25-28).

Wiele rzeczy może utrudnić znalezienie prawdziwej miłości, zgodnie z zamysłem Boga. Tutaj skupimy się na kilku dużych przeszkodach, które napotykamy:

Myślenie, że jest tylko jedna "właściwa" dla nas osoba. To jest kłamstwo, które może nas przerażać, że zadowalamy się czymś gorszym niż najlepsze. Oczekiwanie na doskonałą "bratnią duszę" może okazać się długim czekaniem. Kogokolwiek wybierzemy, aby poślubić stanie się "właściwą" dla nas osobą, ponieważ dokonaliśmy życiowego zobowiązania wobec tej osoby. Biblia zawęziła to pole: nasza prawdziwa miłość musi być osobą wierzącą, która żyje dla Pana (2 Koryntian 6.14-15); poza tym, Bóg zapewni nam mądrość i umiejętność rozróżnienia (Jakuba 1.5). Mądrzy, bogobojni ludzie, którzy dobrze nas znają mogą również zapewnić nam pomoc w znalezieniu prawdziwej miłości.

Myślenie, że dana osoba może lub zaspokoi nasze potrzeby. Jedynie Bóg może nas prawdziwie wypełnić, abyśmy nie musieli szukać miłości romantycznej, aby mieć poczucie spełnienia. Nikt z nas nie jest doskonały i oczekiwanie, że inna niedojrzała osoba spełni każdą potrzebę jest nierealne, niezdrowe i może prowadzić jedynie do rozczarowania.

Bycie niechętnym do zmiany lub wzrastania. Łatwo jest wyobrazić sobie ten rodzaj osoby, którą chcielibyśmy pokochać, ale ile wysiłku wkładamy w to, abyśmy sami stali się taką osobą? Wszyscy mamy swoje problemy, które musimy rozwiązać z pomocą Bożą, aby stać się tymi ludźmi, których Bóg pragnie widzieć. Kuszące może być myślenie, że prawdziwa miłość w magiczny sposób rozwiąże te problemy. Ale bycie w bliskiej relacji z kimś nie rozwiąże naszych problemów; jest bardziej prawdopodobne, że jeszcze bardziej się ujawnią. To może być satysfakcjonująca część relacji, jak żelazo ostrzy się żelazem (Ks. Przypowieści Salomona 27.17), jeśli jesteśmy chętni się zmieniać i wrastać. Jeśli nie jesteśmy chętni się zmieniać, relacja będzie nadwyrężona i może ostatecznie zostać zniszczona. To nie oznacza, że każdy problem osobisty musi być rozwiązany przed zawarciem małżeństwa. A raczej, powinniśmy nabrać praktyki proszenia Boga, aby pokazał nam rzeczy, które potrzebujemy oczyścić w naszym życiu (Psalm 139.23). Gdy stajemy się ludźmi, jakimi Bóg chce nas widzieć, będziemy lepiej przygotowani na wszelkie relacje jakie nas czekają.

Myślenie, że jest już za późno, aby znaleźć prawdziwą miłość. Znalezienie prawdziwej miłości i zawarcie małżeństwa nie można lekceważyć. Lepiej być ostrożnym aniżeli podjąć szybką i lekkomyślną decyzję. Trzy razy, Pieśń nad Pieśniami ostrzega, "Nie budźcie i nie płoszcie miłości, dopóki sama nie zechce!" (Pieśń nad Pieśniami 2.7; 3.5; 8.4). Boży czas jest zawsze najlepszy.

Wiemy, że Bóg dba o nasze pragnienie znalezienia prawdziwej miłości. Gdy w pełni powierzymy jemu nasze pragnienie, uwalniamy się od ciężaru próby urzeczywistnienia prawdziwej miłości (Ew. Mateusza 11.29-30).

Miłość jest podstawową cechą Boga i pokazuje nam w Biblii jak działa rzeczywista i prawdziwa miłość. Przedefiniowanie lub próba jej znalezienia poza Bożym planem jest proszeniem o frustrację i rozczarowanie. Powierzenie naszych pragnień Bogu, poddanie się jego woli i odnalezienie spełnienia własnych potrzeb w nim to kluczowe kwestie w znalezieniu prawdziwej miłości. "Rozkoszuj się Panem, A da ci, czego życzy sobie serce twoje!" (Psalm 37.4).

© Copyright Got Questions Ministries