www.gotquestions.org/Polski



Pytanie: Czy jest jakiś sens w tragedii?

Odpowiedź:
Kiedy dochodzi do tragedii, ludzie często pytają, "Co to znaczy?" Gdy jesteśmy świadkami jakiejś katastrofy czy masowego mordu, pojawia się naturalne poczucie, że to co się wydarzyło nie powinno było się wydarzyć. To wrodzone poczucie „niesłuszności” jest kluczem do znaczenia tych wydarzeń. Gdy doszukujemy się znaczenia w tragedii, musimy mieć właściwą perspektywę. Musimy podejść do pytania w taki sposób, który umożliwi spójną odpowiedź, a to jest jedynie możliwe przez pogląd chrześcijański. Ponieważ Bóg nadaje sens każdej chwili i wydarzeniu w historii, przez Niego możemy zacząć odnajdywać sens cierpienia. Natura tego świata prowadzi do tragicznych wydarzeń. Dzięki Bogu On przemawia do nas, dzięki czemu znajdujemy nie tylko znaczenie, ale zbawienie i ulgę od cierpień tego świata.

Podczas badania ruchu w fizyce, kluczowe jest zrozumienie perspektywy. Prędkość i przyspieszenie mają znaczenie tylko w odniesieniu do jakiegoś innego obiektu; ten obiekt jest punktem odniesienia. Sposób w jaki ten punkt odniesienia się porusza wpływa na naszą perspektywę. Ta sama zasada odnosi się do naszego postrzegania dobra i zła. Dla konceptów dobra, zła, sprawiedliwości, niesprawiedliwości czy tragedii aby miały znaczenie, muszą być zakotwiczone w jakimś punkcie odniesienia, który się nie zmienia czy nie porusza. Jedynym uzasadnionym punktem odniesienia w tym kontekście jest Bóg. Sam fakt, że uważamy masowe morderstwo za złe, silnie wspiera ideę Boga jako punktu odniesienia dla naszego poczucia dobra i zła. Bez Boga, nawet wydarzenia, które uznajemy za najbardziej tragiczne nie mają większego znaczenia niż cokolwiek innego. Musimy zrozumieć naturę tego świata i naszej relacji względem Boga, aby nakreślić jakiekolwiek znaczenie w tym wszystkim co widzimy.

Bóg nadaje sens każdej chwili i każdemu wydarzeniu i daje nam pewność, że rozumie przez co przechodzimy. Gdy Jezus ustanowił komunię, związał przeszłość, teraźniejszość i przyszłość razem. 1 Koryntian 11.26 mówi, "Albowiem, ilekroć ten chleb jecie, a z kielicha tego pijecie [teraźniejszość], śmierć Pańską zwiastujecie [przeszłość], aż przyjdzie [przyszłość]." Boża wiedza o wszystkich wydarzeniach oznacza, że nie ma dla Niego niczego nieznaczącego. Jeśli Bóg wie, kiedy upada wróbel, to z pewnością wie, kiedy czeka nas tragedia (Ew. Mateusza 10.29-31). W rzeczywistości, Bóg zapewnił nas, że będziemy mierzyć się z trudnościami w tym świecie (Ew. Jana 16.33) i to, że On sam doświadczył naszych zmagań (Hebrajczyków 2.14-18; 4.15).

Chociaż rozumiemy, że Bóg sprawuje suwerenną kontrolę nad wszystkim, ważne jest, aby pamiętać, że Bóg nie jest źródłem tragedii. Przeważająca większość ludzkiego cierpienia spowodowana jest grzechem, zbyt często grzechem innych ludzi. Na przykład, masowe morderstwo jest winą mordercy nieposłusznemu Bożym przepisom moralnym (2 Ks. Mojżeszowa 20.13; Rzymian 1.18-21). Gdy dociekamy sensu takiego wydarzenia, musimy rozumieć, dlaczego ten świat taki właśnie jest. Trudności tego świata zostały pierwotnie wywołane grzechem człowieka (Rzymian 5.12), co jest zawsze kwestią wyboru (1 Koryntian 10.13). Chociaż Bóg jest całkowicie zdolny powstrzymać tragedie zanim nastąpią, czasem postanawia tego nie robić. Chociaż możemy nie wiedzieć dlaczego, wiemy że On jest doskonały, sprawiedliwy i święty i taka jest Jego wola. Również cierpienie jakiego doświadczamy w tym świecie czyni trzy rzeczy. Prowadzi nas to do poszukiwania Boga, rozwija naszą siłę duchową i wzmacnia nasze pragnienie nieba (Rzymian 8.18-25; Jakuba 1.2-3; Tytusa 2.13; 1 Piotra 1.7).

W Ogrodzie Eden Bóg przemówił do Adama i wyraził się w zrozumiały i bezpośredni sposób, a nie w abstrakcyjnych koncepcjach. Bóg dzisiaj mówi do nas w podobny sposób. W pewien sensie jest to najważniejsze znaczenie każdej tragedii. Tragiczne wydarzenia pokazują wiele odnośnie ich znaczenia w sposobie jak na nie reagujemy. C.S. Lewis powiedział, "Bóg szepcze do nas w naszych przyjemnościach, przemawia w naszym sumieniu, ale krzyczy w naszych bólach. To jego megafon, który budzi głuchy świat”. To nie oznacza, że Bóg powoduje tragedie, ale że On używa naszych reakcji na tragedie, aby do nas mówić. Tragiczne wydarzenia przypominają nam nie tylko o tym, że żyjemy w niedoskonałym i upadłym świecie, ale to że jest Bóg, który kocha nas i chce czegoś lepszego dla nas niż ten świat ma do zaoferowania.

© Copyright Got Questions Ministries