www.gotquestions.org/PolskiPytanie: Jakie jest znaczenie namaste?

Odpowiedź:
Słowo namaste, jest powszechnym hinduskim/indyjskim pozdrowieniem często używanym w połączeniu z małym ukłonem i z dłońmi złożonymi razem, palcami do góry, przed klatką piersiową. W kulturze indyjskiej pozdrowienie to jest używane zwyczajowo. Ponieważ niektóre aspekty kultury hinduskiej stają się coraz bardziej popularne w innych częściach świata, na przykład joga, użycie namaste również zyskuje na popularności.

Chrześcijanin nie powinien mówić ani robić niczego, co pochodzi z innej religii, bez uprzedniego zbadania jego znaczenia i pochodzenia. Podczas gdy dla Hindusa namaste może być używane tak swobodnie jak "dzień dobry", samo słowo dosłownie oznacza "kłaniam się tobie". Kulturowo zaczęło oznaczać "kłaniam się bogu w tobie", a pełniej "bóg we mnie kłania się bogu w tobie."

Powiedzenie namaste jest niezgodne z wiarą chrześcijańską. Istoty ludzkie nie są bogami. Jest tylko jeden Bóg i nie dzieli się On swoją chwałą (Ks. Izajasza 42.8). Kłanianie się lub okazywanie szacunku jakiemukolwiek fałszywemu bogu jest bałwochwalstwem (2 Ks. Mojżeszowa 20.3). W zależności od wersji hinduizmu, wierzenia hinduistyczne są politeistyczne, panteistyczne lub stanowią mieszankę obu. Namaste wydaje się pochodzić z bardziej panteistycznych form hinduizmu, które postrzegają wszystko i wszystkich jako bogów.

To, czy faktycznie zamierzasz przekazać dosłowne znaczenie namaste, nie ma znaczenia. Czy powiedziałbyś komuś po polsku "Jesteś bogiem, kłaniam się tobie"? Nie powinieneś też wypowiadać słowa, które oznacza dokładnie to w języku hindi, nepalskim lub jakimkolwiek innym.© Copyright Got Questions Ministries