www.gotquestions.org/PolskiPytanie: Co Biblia mówi o byciu lub korzystaniu z zastępczej matki (surogatki)?

Odpowiedź:
Korzystanie z zastępczej matki (surogatki) do urodzenia dzieci dla bezdzietnej pary jest tak stare jak historia Abrahama i Sary z 1 Ks. Mojżeszowej w rozdziale 16. Sara nie mogła mieć dzieci, więc dała Abrahamowi swoją służącą Hagar, aby mogła urodzić mu dziecko. To była powszechna praktyka w tamtym czasie, skoro bezdzietna kobieta była w niełasce w oczach swoich przyjaciół i rodziny. Historia ta jest najbliższa temu co dzisiaj nazywamy "tradycyjną surogacją", gdzie matka zachodzi w ciążę z nasienia mężczyzny- często tego, którego żona nie jest zdolna wytworzyć komórek jajowych- zazwyczaj poprzez sztuczne zapłodnienie. Często dzisiaj praktykuje się "macierzyństwo zastępcze” (surogacja), która polega na przeszczepieniu już poczętego zarodka zawierającego plemnik i komórkę jajową pochodzącą od pary. W tym przypadku, rolą surogatki jest po prostu donoszenie, co nie było tożsame w przypadku Hagar.

Dowiadujemy się z historii Hagar, że używanie rodzica zastępczego może powodować cierpienie, ból serca czy dezorientację. Jeden problem jaki się pojawił z Hagar był taki, że po urodzeniu nie chciała oddać swojego dziecka Sarze. To nadal może się wydarzyć, gdy kobiety odkrywają, że oddawanie swoich dzieci (pomimo rekompensaty finansowej) może powodować niewyobrażalny ból, ze względu na więź, która się zawiązuje pomiędzy ciężarną matką a dzieckiem noszonym, nawet przed jego porodem.

Biblia nie zakazuje wykorzystanie rodzica zastępczego, ale wzbudza pytania odnośnie tego czy jest to etyczne. Małżeństwo jest zaprojektowane aby dwoje ludzi stanowiło jedność, a dzieci mają się rodzić w tej jedności (1 Ks. Mojżeszowej 1.28; 2.24). Wprowadzanie osób trzecich oznacza, że dziecko ma trzeciego rodzica. Wtedy mogą pojawić się trudne pytania, na przykład, czy dziecko pozna swoją zastępczą matkę? Czy będą odwiedziny? Jak dziecko będzie się czuło wobec matki zastępczej? Wszystkie te kwestie powinny być z modlitwą rozważone zanim para chrześcijańska podejmie decyzję dotyczącą matki zastępczej. Pary, które wykorzystują członka rodziny jako surogatkę, często mogą zażegnać problemy, zanim się pojawią, jeśli surogatka ma silną więź z parą i leży jej na sercu dobro ich i ich dziecka.

Biblia mówi, że dzieci są darem, a nie prawem (Psalm 127.3). Tak jak Bóg błogosławi niektórych ludzi bogactwem i sukcesem, On błogosławi niektórych dziećmi a innych nie. Posługiwanie się surogatką w aroganckim sprzeciwianiu się Bogu byłoby grzechem, ale korzystanie z niej po rozważeniu z modlitwą i szukaniu Bożej woli i kierownictwa może być realną alternatywą dla osób bezdzietnych. We wszystkim, co robimy, musimy badać nasze serca i Ducha Świętego pod kątem prawdy. "Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek czynicie, wszystko czyńcie na chwałę Bożą" (1Koryntian 10.31; tłum. Biblia Warszawska).

© Copyright Got Questions Ministries