www.gotquestions.org/PolskiPytanie: Czy Bóg daje nam obietnicę, że nie obciąży nas ponad to, ile jesteśmy w stanie znieść?

Odpowiedź:
1 Koryntian 10.13 mówi, „Dotąd nie przyszło na was pokuszenie, które by przekraczało siły ludzkie, lecz Bóg jest wierny i nie dopuści, abyście byli kuszeni ponad siły wasze, ale z pokuszeniem da i wyjście, abyście je mogli znieść.” Ten fragment Pisma Świętego uczy nas jednej ważnej zasady. Jeśli należymy do Boga, to nie dopuści On żadnej trudności w naszym życiu, której nie bylibyśmy w stanie znieść.

Zatem, cokolwiek nas spotyka, jakiekolwiek przychodzi na nas pokuszenie, tragedia, która nas przygniata- jesteśmy w stanie to przejść i odnieść duchowe zwycięstwo. Nie oznacza to jednak, że życie będzie łatwe. Wręcz przeciwnie- fakt, że możemy potrzebować „drogi ucieczki” wskazuje, że Bóg dopuszcza czasem ciężkie próby w naszym życiu. Możemy nie wierzyć, że będziemy w stanie je pokonać, możemy wątpić w swoje siły, a możemy nawet nie zdać testu. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie przezwyciężyć tej konkretnej pokusy. Jakakolwiek jest to pokusa Bóg obiecuje, że będziemy w stanie ją przezwyciężyć.

Ale co to znaczy „przezwyciężać” próby? Oznacza to, że próby nie pokonały naszej wiary (nie utraciliśmy wiary) czy też naszej pewności, że jesteśmy dziećmi Bożymi, zatem przejście prób nie zdławiło naszej wiary. Nasze wieczne przeznaczenie nie jest zagrożone, ponieważ jesteśmy chronieni Duchem Świętym, którym zostaliśmy obdarowani jako zapewnienie naszego zbawienia (Efezjan 1.13-14). Żadna próba nie może pokonać naszego zbawienia, ponieważ nasze zbawienie pochodzi od Boga. Dlatego dziecko Boże będzie zachowane podczas prób, wspierany Bożą dłonią. To jest dowód, że nasze zbawienie jest prawdziwe, a nasza nagroda czeka na nas w niebie. Jakuba 1.12 zapewnia nas, „Błogosławiony mąż, który wytrwa w próbie, bo gdy wytrzyma próbę, weźmie wieniec żywota, obiecany przez Boga tym, którzy go miłują.”

© Copyright Got Questions Ministries