www.gotquestions.org/Polski



Pytanie: Co mówi Biblia o wampirach?

Odpowiedź:
Popularność romantycznych noweli dla nastolatków Zmierzch doprowadziła do odnowienia zainteresowania tematyką wampirów. Wampiry to postaci mitologiczne, które- jak mówią- żyją dzięki piciu ludzkiej krwi, zwykle poprzez ugryzienie w szyję, po którym ofiara również staje się wampirem. Legendy o wampirach pochodzą ze średniowiecznego wschodnioeuropejskiego folkloru, ale różne wariacje opowieści o podobnych postaciach istnieją także w regionach Afryki, Azji i obu Ameryk.

Obecny szał odnośnie wampirów ma tak naprawdę swoje korzenie w dwóch quasi-romantycznych nowelach z XIX wieku, Wampiry Johna Polidori (1819) i Drakula Brama Stokera (1897). Te dwie romantyczne książki o wampirach rozpoczynają nowy rodzaj literatury- fantasy fiction. Uwodzicielski "pocałunek wampira" rozpalił zainteresowanie intrygującą mistyką, szczególnie wśród młodych kobiet; ta właśnie mistyka równolegle z syndromem "zakazanego owocu" stanowi podstawę popularności serialu Zmierzch. Romantyczno- seksualna atrakcyjność uprzejmego i wyrafinowanego wampira Hrabiego Drakuli, jak sportretował go Frank Langella w filmie Drakula (1979), jest przykładem uroku wampira. Filmowym motto stało się powiedzenie "Na wieki napełnił serca mężczyzn terrorem, a serca kobiet pragnieniem."

Podczas gdy fantasy fiction, tak jak serial Zmierzch, jest prawdopodobnie w większości nieszkodliwy, to jednak jakiekolwiek obsesyjne zainteresowanie wampirami czy z ich powodu wróżkami, duchami czy innymi okultystycznymi postaciami - może być w przynajmniej niezdrowe, a co gorsza niebezpieczne. Zależy to od duchowego stanu osoby, która zainteresowała się tymi sprawami. Słabe, wrażliwe emocjonalnie młode kobiety, których życie może być przepełnione rodzinnym stresem, problemami z poczuciem własnej wartości czy brakiem jasnych wzorców może być zagrożone tym, że rozwiną w sobie niezdrowe zainteresowanie okultyzmem. Takie zainteresowanie może otworzyć drzwi demonom, które zawładną ich umysł i ducha. Wiemy, że szatan jest wrogiem naszych dusz, który "...chodzi wokoło jak lew ryczący, szukając kogo by pochłonąć." (1 Piotra 5,8). Z tego powodu Bóg w swojej mądrości zabrania praktyk okultystycznych, opisując je jako "obrzydliwość" i coś "wstrętnego" (5 Mojżeszowa 18,9-12).

Co chrześcijanie powinni myśleć o wampirach i o literaturze fikcji z ich udziałem? Jesteśmy zachęcani w Liście do Filipian 4,8, abyśmy napełniali nasze umysły "tym, co prawdziwe, co poczciwe, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co chwalebne, co jest cnotą i godne pochwały." W książkach Zmierzch są zarówno elementy szlachetne jak i te związane z szatanem i okultyzmem. Jest tam jeszcze bardzo silny pociąg w kierunku "bohatera" książek, Edwarda, który jest wampirem. Jest on uwodzicielsko- atrakcyjną, charyzmatyczną postacią, która szczególnie podoba się nastoletnim dziewczętom. Autor umiejętnie stworzył pięknego, romantycznego, idealnego- choć w błędny sposób- bohatera, rodzaj mężczyzny, który zachwyci większość nastoletnich dziewczyn. Problem wypływa z idealizowania takiej postaci, co w konsekwencji prowadzi do poszukania kogoś podobnego do niego. Żaden mężczyzna nie jest w stanie być takim ideałem. Chrześcijańskie dziewczyny i młode kobiety powinny szukać piękna i doskonałości w Chrystusie. Gdy zrozumieją prawdziwe piękno charakteru, będą w stanie rozpoznać je w mężczyźnie, którego Bóg zaplanował dla niej na męża.

Czy to oznacza, że wszyscy chrześcijanie powinni odrzucić fikcję o wampirach? Dla niektórych rodzin, odpowiedź brzmi tak. Dla innych odpowiedź brzmi nie. Rodzice, których nastoletnia czy młodsza córka jest zainteresowana tą serią, powinni przeczytać ją osobiście i rozmawiać z córką, i może wskazać na te rzeczy, które są przeciwne Bożemu Słowu. Taka rzeczowa rozmowa może pomóc rozwiać mistykę związaną z wampirami. Ostatecznie decyzja i odpowiedzialność, odnośnie czytania jakichkolwiek książek przez dzieci i młodzież wychowywanych w rodzinach chrześcijańskich, spoczywa na rodzicach.
© Copyright Got Questions Ministries