www.gotquestions.org/PolskiPytanie: Jak mogę pomóc komuś opuścić toksyczny kult?

Odpowiedź:
Jeśli ukochana osoba lub przyjaciel jest zaangażowany w sektę, ważne jest, aby przede wszystkim się modlić. Następnie należy przeprowadzić małe badania, aby upewnić się, do jakiego rodzaju grupy należy. Musisz być świadomy ogólnego sposobu działania tych grup i zrozumieć sposób myślenia osób uwięzionych w toksycznej grupie religijnej.

Zasadniczo toksyczne grupy religijne są napędzane strachem, wstydem i tajemnicą. Członkowie kultów są uczeni, aby skupiać się na przyszłej egzystencji na rajskiej ziemi lub w niebie i zmuszani do porzucenia wszelkich nadziei na prawdziwą radość lub spełnienie w tym życiu. Często spotykają się z uczuciem pustki i strachu i muszą pogodzić się z nudą, harówką i samodyscypliną. Członkowie sekt są często zmuszani do udawania uśmiechu i znajdowania energii, aby przybrać "pozytywną twarz", aby udowodnić osobom postronnym, że ich religia jest "jedyną prawdziwą religią".

Często zdarza się również, że członkowie sekty czują się pod stałą obserwacją. Starsi członkowie grupy sprawdzają ich zachowanie, słowa i czyny. Wszelkie odstępstwa od akceptowalnych norm grupy są w jakiś sposób karane. Ludzie w toksycznych grupach religijnych są zniewoleni psychicznie. Jeśli mają przyjaciół i członków rodziny, którzy są członkami tego samego kultu, ryzykują ich utratę, jeśli kiedykolwiek zdecydują się odejść. Wielu byłych członków kultu jest odrzucanych za porzucenie grupy.

Ze względu na to, że nieustannie grozi im utrata bliskich i środowiska społeczności, będąc zniszczonym podczas Armagedonu lub tracąc zbawienie, członkowie sekty często zachowują się jakby działali na "automatycznym pilocie". Przechodzą przez kolejne etapy życia, desperacko starając się ignorować pytania i wątpliwości, które czasami pojawiają się w ich umysłach. Muszą starać się przekonać samych siebie, że ich życie nie opiera się na kłamstwie i że cała ich ciężka praca i poświęcenie nie poszły na marne.

Wielu aktywnych członków sekty porzuciło wszystko dla swojej grupy: przyzwoite wykształcenie, perspektywę posiadania dzieci lub podążania za swoimi marzeniami, karierę, fundusz emerytalny i relacje z członkami rodziny niebędącymi członkami sekty. Odwrócili się od tego wszystkiego, by służyć swojej sekcie i w ten sposób zasłużyć na zbawienie. Jest to jeden z powodów, dla których członkowie sekty będą na ogół bardzo defensywni, gdy będą rozmawiać z osobami niebędącymi członkami sekty o swoich przekonaniach. Często będą agresywnie usprawiedliwiać i bronić swoich wyborów życiowych.

Rozmawiając z przyjacielem lub ukochaną osobą zaangażowaną w toksyczną grupę religijną, należy pamiętać, że ludzie zazwyczaj nie reagują na słowa, które wypowiadamy, ale na emocje, które się za nimi kryją. Jeśli będziemy wyrażać złość, frustrację, rozgoryczenie lub kpiny, ryzykujemy, że zrazimy do siebie naszego przyjaciela, powodując, że odwróci się lub zacznie się bronić.

Nie oznacza to, że jesteśmy bezsilni, aby pomóc ofiarom kultu w uwolnieniu się lub, że nic nie możemy zrobić. Istnieją wypróbowane i przetestowane sposoby na uratowanie przyjaciela z toksycznej grupy religijnej, ale ważne jest, aby działać strategicznie i z wyczuciem.

Pierwszą rzeczą do zrobienia, jak wspomniano, jest modlitwa za nich. Modlitwa jest najskuteczniejszym i najpotężniejszym narzędziem, jakie mamy, ponieważ tylko Bóg może sprawić, że łuski spadną z ich oczu. Bóg prawdy może ich uwolnić (Ew. Jana 8:32).

Po drugie, ważne jest, aby budować i utrzymywać zaufanie z ukochaną osobą, która jest uwięziona w sekcie. Jeśli nie czuje się ona na tyle komfortowo, by ci się zwierzyć, to prawdopodobnie nie zdobyłeś jeszcze jej zaufania.

Po trzecie, zamiast przeciążać przyjaciela informacjami, które zebrałeś na temat grupy, lepiej jest zadawać pytania, które on lub ona może zabrać i zbadać. Jeśli ukochana osoba odmówi odpowiedzi, przynajmniej zasiałeś w jej umyśle małe ziarno wątpliwości.

Po czwarte, pomóc członkom sekt dowiedzieć się więcej o innych sektach, aby mogli dostrzec powiązania między nimi a ich własną grupą religijną. Na przykład, wiele osób zdaje sobie sprawę, że są w toksycznej grupie po zdemaskowaniu scjentologii przez Leaha Remini. Kiedy ofiary kultu widzą, w jaki sposób kontrola umysłu i manipulacja są wykorzystywane w innych grupach, stają w obliczu niełatwej rzeczywistości, że są wykorzystywane w ten sam sposób.

Ważne jest również, aby ukochana osoba wiedziała, że jeśli opuści sektę, będziesz wspierać jej decyzję. Niestety, wiele osób pozostaje w toksycznych sektach zbyt długo, ponieważ obawiają się, że nie mają nikogo na zewnątrz, na kogo mogliby liczyć. Zatroskana rodzina i przyjaciele muszą zapewnić silne i trwałe przyjaźnie z tymi, którzy są uwięzieni w toksycznej grupie religijnej, aby wspierać ich w długiej i trudnej podróży.© Copyright Got Questions Ministries