www.gotquestions.org/PolskiPytanie: Jakie jest biblijne stanowisko w sprawie sztucznego zapłodnienia?

Odpowiedź:
Sztuczna inseminacja, znana również jako inseminacja domaciczna (IUI), to zabieg medyczny, w którym nasienie mężczyzny zostaje wszczepione do macicy kobiety dokładnie we właściwym czasie i dokładnie we właściwym miejscu, aby zwiększyć szanse na ciążę. Sztuczna inseminacja różni się od zapłodnienia in vitro tym, że zapłodnienie zachodzi wewnątrz kobiety i w bardziej naturalny sposób, podczas gdy zapłodnienie in vitro odbywa się poza macicą, a następnie zapłodniona komórka czy komórki są wszczepiane do macicy kobiety. Sztuczne zapłodnienie nie skutkuje niewykorzystanymi lub odrzuconymi zarodkami. Sztuczne zapłodnienie nie ma tak wysokiego współczynnika powodzenia jak zapłodnienie in vitro, ale wielu chrześcijan postrzega je jako bardziej akceptowalną alternatywę.

Czy zamężna para chrześcijańska powinna rozważyć sztuczne zapłodnienie: Biblia zawsze przedstawia ciążę i posiadanie dzieci pozytywnie (Psalm 127.3-5). Biblia nigdzie nie zniechęca nikogo przed zabieganiem posiadania dzieci. Fakt, że sztuczne zapłodnienie nie wiąże się z dylematami moralnymi zapłodnienia in vitro wydaje się być ważną alternatywą. Zatem, jeśli sztuczne zapłodnienie zwiększa szanse innego sposobu dla bezpłodnej pary na posiadanie dzieci, to wydaje się, że jest to coś co chrześcijańskie pary zamężne mogą z modlitwą rozważać.

Niektórzy sprzeciwiają się wszelkim opcjom wzmacniania płodności, ponieważ takie procedury rzekomo nie uwzględniają suwerenności Boga. Ale Bóg jest tak samo zdolny do zapobiegania ciąży po sztucznym zapłodnieniu (i zapłodnieniu in vitro), jak może zapobiegać ciąży po normalnym stosunku płciowym. Sztuczne zapłodnienie nie „znosi” suwerenności Boga. Nic nie narusza suwerenności Boga. Jak udowodniła to relacja Abrahama i Sary, Bóg może sprawić, że kobieta u której ustał cykl owulacyjny może zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Bóg jest absolutnie suwerenny wobec procesu rozrodczego. Jeśli to jest suwerenną wolą Boga, aby kobieta była w ciąży, zajdzie w ciążę. Jeśli nie jest to suwerenną wolą, nie zajdzie w ciążę, bez względu na to jakie metody wypróbuje para.

Tak, chrześcijańska para małżeńska może z modlitwą rozważyć sztuczne zapłodnienie. Jak we wszystkich rzeczach, para rozważająca sztuczne zapłodnienie powinna prosić Boga o mądrość (Jakuba 1.5) i bardzo wyraźne prowadzenie Ducha Świętego.

© Copyright Got Questions Ministries