www.gotquestions.org/PolskiPytanie: Dlaczego Biblia opisuje księżyc jako światło?

Odpowiedź:
Jest kilka miejsc w Piśmie Świętym, gdzie księżyc jest opisany jako "światło", mimo że, jak wiemy, księżyc nie wytwarza żadnego własnego światła. 1 Ks. Mojżeszowa 1.16 (tłum. Biblia Warszawska) opisuje stworzenie słońca i księżyca w ten sposób: "I uczynił Bóg dwa wielkie światła: większe światło, aby rządziło dniem, i mniejsze światło, aby rządziło nocą". Inne odniesienia do księżyca jako światła obejmują Ks. Izajasza 30.26; Ks. Ezechiela 32.7; i Ew. Marka 13.24.

Opisywanie Księżyca jako obiektu emitującego światło jest kwestią semantyki. Światło, które Księżyc emituje na nocnym niebie, nie pochodzi od niego samego, Księżyc odbija światło słoneczne. Powiedzenie, że księżyc jest światłem, jest przykładem języka fenomenologicznego, którego ludzie używają cały czas. Nie jest niewłaściwe mówienie o "wschodzie słońca", mimo że słońce w rzeczywistości nie wschodzi (raczej Ziemia obraca się wokół własnej osi). Na tej samej zasadzie dopuszczalne jest określanie księżyca jako źródła światła. Takim wydaje się on być z naszej perspektywy. To prawda, bez słońca księżyc nie mógłby funkcjonować jako źródła, ale 1 Ks. Mojżeszowa w 1 rozdziale nie zakłada, że tak będzie. Te dwa ciała niebieskie zostały stworzone razem i są razem opisane.

Jeśli chodzi o zwrot rządzić nocą w 1 Ks. Mojżeszowej 1.16, to jest to wyrażenie idiomatyczne, które oznacza po prostu, że księżyc jest dominującym nocnym źródłem światła. To, że księżyc jest czasem widoczny na dziennym niebie w żaden sposób nie neguje faktu, że dominuje on na nocnym niebie.

Biblijny opis księżyca jako "mniejszego światła" nie ma na celu zaklasyfikowania go jako źródła światła podobnego do słońca. Język ten jest dokładnym opisem porównawczej jasności księżyca i słońca. Znaczenie jest takie, że światło księżyca, gdy dociera do ziemi, jest mniej jasne niż światło słoneczne, co wszyscy rozumiemy.

Nie wymagamy, by prezenter pogody w telewizji używał naukowo precyzyjnej terminologii, gdy opowiada o prognozie - rozumiemy znaczenie, gdy wspomina o "wschodzie" lub "zachodzie" słońca, choć nie są to techniczne określenia tego, co faktycznie dzieje się w układzie słonecznym. Dobrze czujemy się z użyciem języka fenomenologicznego i powinniśmy być w stanie rozpoznać go w Piśmie Świętym. Bóg komunikował się z ludzkością w sposób, który mogliśmy zrozumieć i docenić. Księżyc rzeczywiście świeci, aczkolwiek jest to światło odbite, więc mówienie o księżycu jako o "świetle" jest całkowicie właściwe z punktu widzenia Biblii.

© Copyright Got Questions Ministries