www.gotquestions.org/PolskiPytanie: Co mówi Biblia o próbnej separacji w małżeństwie?

Odpowiedź:
Gdy para wkracza w przymierze małżeństwa, Biblia mówi nam, że Bóg łączy ich razem w jedno ciało. "A tak już nie są dwoje, ale jedno ciało. Co tedy Bóg złączył, człowiek niechaj nie rozłącza" (Ew. Mateusza 19.6; tłum. Biblia Warszawska). Małżeństwo jest zamierzone jako zobowiązanie na całe życie, a nie tymczasowe rozwiązanie na samotność czy zaspokojenie innych potrzeb emocjonalnych. Bóg nienawidzi rozwodu (Ks. Malachiasza 2.16) i nigdy nie zamierzył, aby para się rozstała gdy stali się małżeństwem (Ew. Mateusza 19.8).

Ze względu na to, że separacja, czy to prawna czy fizyczna, obejmuje podział zamężnej pary, to nie podoba się Bogu. 1 Koryntian 7.10-11 (tłum. Biblia Tysiąclecia) mówi, "Żona niech nie odchodzi od swego męża. Gdyby zaś odeszła, niech pozostanie samotną albo niech się pojedna ze swym mężem. Mąż również niech nie oddala żony." Separacja nigdy nie jest idealnym rozwiązaniem, ale ze względu na grzech, czasami konieczna. Jeśli małżonek lub dziecko doświadcza na przykład przemocy fizycznej, on czy ona powinni od razu szukać pomocy poza domem i oddzielić się od gnębiciela, aż do czasu zapewnienia pomocy i leczenia dla wszystkich osób w to zaangażowanych (zobacz nasz artykuł "Jaka jest biblijna perspektywa na temat przemocy domowej?" aby więcej o tym poczytać). Modlitwa i poradnictwo od Twojego pastora są również koniecznymi elementami w procesie odnowienia małżeństwa i rodziny.

Przysięgi małżeńskiej nie składać pochopnie, a separacja nie powinna być na porządku dziennym. Zbyt wiele par decyduje się mieć "próbną separację", aby odkryć to czego naprawdę chcą w swoim życiu, ale czynią tak bez podejmowania prób odbudowania małżeństwa w tym czasie. Zamiast odbudowania rodziny na fundamencie wiary w Chrystusa, oddalają się od siebie aż do ostatecznego rozwodu. To nie jest wpisane w doskonały Boży plan dla małżeństwa i rodziny, nawet jeśli stało jest to akceptowalne w niektórych kulturach. "Używaj życia z niewiastą, którą miłujesz, przez wszystkie dni twego marnego życia, jakich ci [Bóg] użycza pod słońcem. Taki jest bowiem twój udział w życiu i w trudzie, który podejmujesz pod słońcem" (Ks. Kaznodziei Salomona 9.9; tłum. Biblia Poznańska).

© Copyright Got Questions Ministries