www.gotquestions.org/Polski



Pytanie: Czy chrześcijanka powinna nosić nakrycie głowy?

Odpowiedź:
1 Koryntian 11.3-16 odnosi się do kwestii nakrywania głów przez kobiety. Kontekst całego fragmentu dotyczy uległości względem Bożego porządku oraz łańcucha zależności. Nakrycie głowy kobiety użyte jest jako ilustracja pewnego porządku, zależności i autorytetu Boga. Kluczowym wersetem tego fragmentu jest 1 Koryntian 11.3, „I chcę, abyście wiedzieli, że głową każdego męża jest Chrystus, a głową żony mąż, a głową Chrystusa Bóg.” Pozostała część fragmentu odnosi się do zastosowania tej prawdy. Kolejność związana z autorytetem jest taka, że najpierw jest Bóg Ojciec, Bóg Syn, mężczyzna lub mąż, kobieta lub żona. Zasłona czy nakrycie głowy wierzącej żony w Koryncie wskazywało, że podlega autorytetowi męża, a tym samym jest uległa Bogu.

Ciekawy jest werset 10: „Dlatego kobieta powinna mieć na głowie oznakę uległości za względu na aniołów.” Z jakiego powodu tak ważne jest dla aniołów, by kobieta miała zakrytą głowę? Wiemy, że Boża relacja z ludźmi jest obserwowana przez aniołów i której się uczą (1 Piotra 1.12). Zatem uległość kobiety względem Bożego autorytetu jest przykładem dla aniołów. Święte anioły, które są doskonale uległe względem Boga, oczekują, że my jako naśladowcy Chrystusa także będziemy to robić.

Nakrycie, o którym jest mowa w wersecie 13 może być ubraniem (materiałem), ale może odnosić się także do długości włosów kobiety- w oparciu o dwa następne wersety: „Czyż sama natura nie poucza was, że mężczyźnie, jeśli zapuszcza włosy, przynosi to wstyd. A kobiecie, jeśli zapuszcza włosy, przynosi to chlubę? Gdyż włosy są jej dane jako okrycie” (1 Koryntian 11.14-15). Z kontekstu tego fragmentu wynika, że kobieta, która nosi długie włosy, wyraźnie wyróżnia się i można ją łatwo rozpoznać od mężczyzny. Apostoł Paweł mówi, że w kulturze korynckiej, gdy włosy żony były dłuższe niż jej męża, to wskazywało to na jej uległość względem jego autorytetu. Role mężczyzny i kobiety są stworzone przez Boga, aby zobrazować niesamowicie ważną, duchową lekcję, która dotyczy uległości i podporządkowania Bożej woli i porządkowi.

Z jakiego jednak powodu kwestia włosów była tak ważna w Koryncie? Odpowiedź ukryta jest w samym wątku kulturowym. Miasto Korynt posiadało świątynię Afrodyty, bogini miłości, którego złą sławą były praktyki rytualnej prostytucji. Kobiety, które usługiwały w świątyni miały ogolone głowy. Zatem w kulturze korynckiej, ogolona głowa kobiety wskazywała, że jest świątynną prostytutką. Paweł przekazywał kościołowi, że jeśli kobieta jest ogolona powinna być zakryta (1 Koryntian 11.6), ponieważ jeśli kobieta została ogolona, to straciła swoją „chwałę” i nie podlegała opiece męża. Ogolona głowa bez nakrycia od razu wysyłała wiadomość: „Nie będę uległa Bożemu porządkowi.” Zatem Paweł naucza kościół w Koryncie, że długie włosy czy noszenie nakrycia głowy przez kobietę w widoczny sposób pokazuje jej uległość względem Boga i ustalonemu autorytetowi. To był jeden ze sposobów, w jaki kościół w Koryncie miał się wyróżniać od zepsutej kultury pogańskiej, jaka ich otaczała (2 Koryntian 6.17).

Fragment ten nie naucza jednak, że kobieta ma mniejszą wartość od mężczyzny albo, że ma być uległa względem każdego mężczyzny. Naucza po prostu Bożego porządku i duchowej zależności w kwestii relacji małżeńskiej. W kulturze korynckiej kobieta, która zasłaniała swoją głowę podczas uwielbienia albo wtedy, gdy pokazywała się publicznie okazywała w ten sposób uległość względem autorytetów.

We współczesnej kulturze, nie postrzegamy nakrycia głowy u kobiet jako znaku jej uległości. W większości współczesnych społeczeństw, chusty i kapelusze są modnymi dodatkami i niczym więcej. Dzisiaj kobieta może nadal nosić nakrycie głowy jako znak swojej uległości względem autorytetu męża, jeśli chce. Jest to jednak osobisty wybór, a nie znak duchowości. Prawdziwa kwestia dotyczy postawy serca, uległości i posłuszeństwa autorytetowi „jak Panu” (Efezjan 5.22). Bogu zależy bardziej na postawie serca aniżeli na nakryciu głowy.

© Copyright Got Questions Ministries