www.gotquestions.org/PolskiPytanie: Czy chrześcijanin może korzystać z mediów społecznościowych (Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram itp.)?

Odpowiedź:
Setki milionów ludzi korzysta z portali społecznościowych, takich jak Facebook i Twitter, aby uczestniczyć w budowaniu relacji za pośrednictwem Internetu. Czy sieci te są kolejnym wielkim polem misyjnym, czy też ogromną stratą czasu? Czy chrześcijanin także powinien uczestniczyć w sieciach społecznościowych? Odpowiedź na te pytania powinna zależeć od tego, czy możemy szczerze prosić Boga o błogosławieństwo i wykorzystanie naszych działań dla Jego własnych, dobrych celów. "A więc: Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek czynicie, wszystko czyńcie na chwałę Bożą" (1 Koryntian 10.31; tłum. Biblia Warszawska). Jeśli jesteśmy gotowi pozwolić Bogu wykorzystać nasz udział dla Jego chwały, możemy swobodnie w tym uczestniczyć.

Chrześcijanie, którzy decydują się na uczestnictwo w sieciach społecznościowych, powinni być świadomi ich negatywnych aspektów. Należy pamiętać, że nie wszyscy w Internecie kierują się czystymi pobudkami i powinniśmy stosować środki ostrożności, korzystać z ustawień prywatności i być selektywni, jeśli chodzi o to, kto jest akceptowany jako "przyjaciel" lub "fan". Rodzice powinni regularnie wchodzić w interakcje ze swoimi dziećmi i aktywnie uczestniczyć w korzystaniu przez nie z portali społecznościowych. Ponadto chrześcijanie powinni być świadomi niebezpieczeństwa narcyzmu (nadmiernej miłości własnej i zaabsorbowania sobą) nieodłącznie związanego z witrynami zorientowanymi na samych siebie. Badania wykazały, że nadużywanie lub niewłaściwe motywy uczestnictwa w mediach społecznościowych mogą prowadzić do narcyzmu. Kiedy polegamy na portalach społecznościowych głównie w celu promowania siebie lub zwracania na siebie uwagi, nadszedł czas, aby zrobić krok wstecz. Mądrze jest korzystać z odpowiedzialności, zachęcając współmałżonka, członków rodziny oraz chrześcijańskich braci i siostry do przeglądania naszej aktywności w sieciach społecznościowych i rozliczania nas z tego. Ks. Przyp. Salomona 27.17 mówi: "Żelazo ostrzy się żelazem, a zachowanie swojego bliźniego wygładza człowiek."

Ważne jest również, aby zrozumieć wpływ, jaki nasz status, zdjęcie, komentarze lub wpisy na blogu mogą mieć w przyszłości. Należy pamiętać, że portale społecznościowe wiążą się z publikowaniem w całym Internecie, w tym wśród członków rodziny, obecnych i przyszłych pracodawców, pracowników uczelni itp. Należy wziąć pod uwagę konsekwencje wszelkich oświadczeń, zarówno teraz, jak i w przyszłości. Należy założyć, że wszystko, co zostało napisane, jest trwałe i widoczne dla wszystkich. Ponadto, podczas gdy utrzymywanie relacji jest ważne i zdrowe, uzależnienie już nie. Ograniczenie czasu poświęcanego na korzystanie z portali społecznościowych jest zarówno zdrowe, jak i mądre.

Z drugiej strony, istnieją zdecydowanie pozytywne aspekty portali społecznościowych. Dla chrześcijanina portale społecznościowe mogą być niezwykle produktywnym polem misyjnym. Ponowne nawiązanie kontaktu ze starymi przyjaciółmi i zwiększenie naszej strefy wpływów może prowadzić do możliwości ewangelizacyjnych niedostępnych gdzie indziej. Media społecznościowe pozwalają nam ponownie wkroczyć w codzienne życie ludzi, z którymi utraciliśmy kontakt i otwierają nowe możliwości dzielenia się Chrystusem. W ten sposób możemy wpływać na poglądy innych poprzez to, co publikujemy, przynosząc innym zachętę i duchowe wsparcie oraz korzystając z list znajomych lub aktualizacji statusu na Facebooku, aby regularnie modlić się za przyjaciół i ich potrzeby. "Baczmy jedni na drugich w celu pobudzenia się do miłości i dobrych uczynków, nie opuszczając wspólnych zebrań naszych, jak to jest u niektórych w zwyczaju, lecz dodając sobie otuchy, a to tym bardziej, im lepiej widzicie, że się ten dzień przybliża" (Hebrajczyków 10.24-25; tłum. Biblia Warszawska).

Wreszcie, portale społecznościowe mogą angażować duchowych poszukiwaczy w Internecie, wychodząc im naprzeciw tam, gdzie się znajdują. Podobnie jak w przypadku ewangelizacji twarzą w twarz, możemy budować wiarygodność i autentyczność w naturalnym i wygodnym środowisku poszukującego, a następnie budować na tym fundamencie i dzielić się miłością Chrystusa z nowymi przyjaciółmi online.

© Copyright Got Questions Ministries