www.gotquestions.org/PolskiPytanie: Czy osoba zamężna powinna mieć bliskiego przyjaciela płci przeciwnej?

Odpowiedź:
Biblia nie zabrania bliskich przyjaźni pomiędzy mężczyznami i kobietami. Jako chrześcijanie jednak powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Szczególnie osoby żyjące w związkach małżeńskich muszą uważać na przyjaźnie z osobami płci przeciwnej, ponieważ pokusy pojawiają się częściej, gdy pojawiają się problemy małżeńskie. Jeśli najlepszym przyjacielem męża jest kobieta, która nie jest jego żoną, prawdopodobnie będzie dzielił się z nią różnymi problemami, co może prowadzić do niezdrowego emocjonalnego przywiązania. To samo dotyczy kobiety, której najlepszym przyjacielem jest mężczyzna, który nie jest jej mężem.

Większość osób będących w związkach małżeńskich, które mają romanse, nie szukają celowo romantycznego zainteresowanie poza małżeństwem. Wiele osób mówi, "Nie chciałem, aby to się wydarzyło; po prostu się stało." Ale te rzeczy "po prostu" się dzieją, gdy "igramy z ogniem" i stawiamy się w sytuacjach, które trudno jest kontrolować. Jeśli czujemy, że współmałżonek nie jest wrażliwy na nasze potrzeby, łatwo możemy poczuć że "zakochaliśmy się" w kimś innym, kto obdarza nas zainteresowaniem którego pragniemy. Gdy czujemy się ignorowani lub niedoceniani przez współmałżonka, powinniśmy rozmawiać ze współmałżonkiem o naszych zmaganiach, aby uniknąć niebezpieczeństwa szukania pocieszenia gdzieś indziej.

Nawet małżeństwo zbudowane na fundamencie wiary w Chrystusa i mające stosunkowo niewiele problemów nie jest odporne na pokusy pozamałżeńskie. To dlatego Biblia nie mówi nam, abyśmy trzymali się i próbowali zwalczać pokusy, ale uciekali od nich jak od wszystkich "młodzieńczych pożądliwości" (2 Tymoteusza 2.22). Próba zwalczania pokus wydaje się szczególnie trudna, gdy dotyczy to kwestii serca lub pożądliwości ciała. 1 Koryntian 6.18 mówi nam, że musimy uciekać od pokus seksualnych, ponieważ o wiele prościej jest uciekać od nich, aniżeli pozostać i walczyć z nimi.

Żonaci mężczyźni i zamężne kobiety powinni unikać stawiania się w kompromitujących sytuacjach, gdy dotyczy to płci przeciwnej. Gdy widziani są razem w miejscu publicznym, sprawi to złe wrażenie. Gdy rozmawiają na osobności przez telefon lub osobiście, będą podatni na pokusę romansu emocjonalnego lub fizycznego. Biblia mówi nam, że wszystko co czynimy powinno być na chwałę Boga (1 Koryntian 10.31), zatem mądrą rzeczą byłoby utrzymywanie relacji jako pary lub "podwójne randki" z innymi zamężnymi parami, w przeciwieństwie do ryzykowanych spotkań z bliskimi przyjaciółmi płci przeciwnej.

© Copyright Got Questions Ministries