www.gotquestions.org/PolskiPytanie: Kim był Joseph Smith?

Odpowiedź:
Joseph Smith jest powszechnie uznawany za założyciela Kościoła Mormonów, zwanego również Kościołem Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Joseph Smith od wczesnych lat młodości uważał, że posiada różne okultystyczne moce. Już w młodym wieku znany był jako jasnowidz i przypuszczalnie używał "widzącego kamienia" do znajdywania szlachetnych metali takich jak srebro. Zarówno on jak i jego ojciec, znani byli jako "poszukiwacze skarbów", używali wróżbiarstwa i magii aby prowadzić wyprawy poszukiwaczy skarbów. To przyczyniło się do zdobycia sławy i uznania. Do dnia dzisiejszego uznawany jest przez niektórych za świętego, a przez innych za szarlatana.

Joseph Smith dorastał w trakcie duchowego przebudzenia w Ameryce znanym jako restoracjonizm. To właśnie w tym czasie, w roku 1820, Joseph Smith twierdził, że otrzymał cudowną wizję w której Bóg Ojciec i Bóg Syn ukazali mu się fizycznie i przemówili do niego w trakcie modlitwy w lesie. Podobno powiedział, że te "postacie" miały raczej złe zdanie na temat kościoła chrześcijańskiego i ogłosiły, że jest potrzebna odnowa chrześcijaństwa oraz to, że Smith został wybrany do tego, aby poprowadzić Kościół w nowy wiek (w nową dyspensację, następny etap rozwoju chrześcijaństwa). Od początku istnienia aż do dnia dzisiejszego, kościół mormonów utrzymuje, że tylko ten kościół reprezentuje prawdziwe chrześcijaństwo.

Liderzy mormonów konsekwentnie nauczali, że po śmierci apostołów prawdziwe chrześcijaństwo upadło w totalne odstępstwo i z tego powodu potrzebna jest odnowa. Jednak nawet po domniemanej niebiańskiej wizji, Joseph Smith i jego przyjaciele, wciąż szukali skarbów używając do tego okultystycznych metod. W tym czasie metody te były nielegalne i Smith został skazany za "wróżenie z lustra" w 1826 roku. Przed tym skazaniem, w Chenango County w Nowym Yorku, nowy "prorok Pana" wzbudzał kontrowersje kolejnym niezwykłym "spotkaniem z niebem". W 1823 Smith utrzymywał, że ma kontakt z aniołem o imieniu Moroni, który objawił mu, że w określonym miejscu niedaleko Palmyra, w Nowym Yorku, są złote tablice. Na tych złotych tablicach miała być zapisana historia starożytnego człowieka Mormona i jego legendarnego, starożytnego plemienia Hebrajczyków, którzy byli "innymi świadkami" prawdziwości chrześcijańskiej ewangelii.

Zostało to zapisane w historycznych dokumentach Mormona i aby je przetłumaczyć ze złotych tablic, anioł dał Smithowi specjalne okulary. Doniesiono również, że człowiek, który pomagał Smithowi w tłumaczeniu, dostąpił przywileju odwiedzenia go przez Jana Chrzciciela, Piotra, Jakuba i Jana w Pensylwanii 15 maja 1829 roku, aby przyznać mu "Kapłaństwo Aarona". Takie i inne niezwykłe historie zapisane są w księdze Smitha "Perła Wielkiej Wartości".

Joseph Smith utrzymywał, że ma szczególne wizje i w niezwykły sposób niebo otworzyło się dla niego. Jednak 62 mieszkańców Palmyry, Nowego Yorku podpisało oświadczenie w którym dzielili się ich wiedzą na temat jego rodziny, przekonań i jego okultystycznych podróży, i oświadczenie to ujawniło jego "całkowity brak moralnego charakteru i uzależnienie od niebezpiecznych praktyk". Mimo to Smith wciąż utrzymywał, że jest on "ustami Pana" i gdy on mówi to przemawia sam Bóg. Wielu zaakceptowało jego twierdzenia i duchowe przywództwo, a gdy Smith miał wizję to była ona przez nich całkowicie akceptowana pomimo, że mogła przeczyć "chrześcijańskim" standardom moralnym. Jego nowe "objawienie od Boga" dotyczące poligamii jest tylko jednym z przykładów.

Akceptowane czy też nie, przepowiednie Smitha pochodzące rzekomo "od Boga" uczyniły go sławnym na kilka lat. Jego niezwykłe opowieści czyta się niczym opowieść science- fiction w której prawda biblijna miesza się i plącze z wymysłami autora. Był zawsze ostrożny w naśladowaniu biblijnej prawdy i wiele razy kopiował Biblię. Dla wielu jego teologiczne twierdzenia są zniekształconym obrazem prawdziwej teologii. Dzięki temu, że odnosi się on do powierzchownie znanych prawd biblijnych, wielu dało się uwieść.

Joseph Smith stracił życie z rąk wściekłego tłumu. Gdy próbowano uciszyć nieco temat poligamii, po tym jak kościół został oficjalnie założony w Nauvoo, Illinois, Smith i jego wyznawcy zniszczyli budynek gazety antymormońskiej, w konsekwencji czego zostali aresztowani i osadzeni w więzieniu, gdzie czekali na proces. Więzienie zostało zaatakowane przez rozwścieczony tłum dwustu osób i Joseph Smith wraz z bratem zostali zamordowani. Po jego śmierci powstał rozłam w "kościele". Kościół, który założył Smith do dnia dzisiejszego pozostaje zcentralizowany w Missouri (Społeczność Chrystusa- RLDS) i w stanie Utah, gdzie wielu mormonów poszło za nowym liderem Brighamem Youngiem.

© Copyright Got Questions Ministries