www.gotquestions.org/PolskiPytanie: Czy istnieją anioły?

Odpowiedź:
Biblia mówi o aniołach jako prawdziwych, rzeczywistych istotach. Jednak Pismo Święte przedstawia anioły w inny sposób niż popularna o nich koncepcja. Biblia opisuje anioły jako niezwykle potężne, przerażające i tajemnicze stworzenia. Służą Bogu z określonych powodów i nie wydają się być wędrownymi lub przypadkowymi stworzeniami. Chociaż nie mamy dużej ilości informacji na temat aniołów w Biblii, to co mamy jest wystarczające, aby poprawić wiele powszechnych nieporozumień.

Słowo anioł pochodzi z greckiego słowa aggelos (czy angelos), które w najbardziej dosłownym sensie znaczy "posłaniec." W hebrajskim Starym Testamencie, te istoty nazwane są mal'ak, które oznacza tą samą rzecz, "posłaniec." Komunikacja wydaje się podstawową funkcją aniołów w Biblii. Większość odniesień do aniołów dotyczy dostarczanie przez nich jakiś wiadomości czy nakazów w imieniu Boga. Czasami są przedstawione gdy chronią określone osoby (Ks. Daniela 6.20-23) czy narody (Ks. Daniela 12.1). Jednak nie ma bezpośredniego, biblijnego wsparcia koncepcji "anioła stróża"- pojedynczej duchowej istoty przypisanej do określonej osoby w celu ochrony czy prowadzenia- chociaż takie istoty mogą istnieć.

W dzisiejszych czasach powszechne przedstawienia aniołów obejmują takie rzeczy jak aureole, pierzaste skrzydła, blond włosy, harfy i białe szaty lub pulchne niemowlęta z malutkimi skrzydłami i błyszczącymi oczami. W rzeczywistości, Biblia nie podaje ogólnego, fizycznego opisu aniołów. Tylko kilka specyficznych typów istot, takich jak cherubowie i serafowie, mają podane bezpośrednie, wizualne szczegóły (Ks. Izajasza 6.2-6; Ks. Ezechiela 1.4-28). Tylko jeden anioł, przy pustym grobie Jezusa, jest opisany jako noszący białą szatę (Ew. Marka 16.5). Pismo Święte wskazuje, że anioły mogą przyjąć przyziemną, ludzką postać (1 Ks. Mojżeszowa 19.1-4).

Biorąc to pod uwagę, większość ludzi w Piśmie Świętym, którzy spotkali anioły odczuwało lęk. Prawie za każdym razem, gdy pojawiał się przed kimś anioł, pierwsze słowa anioła brzmiały: "Nie lękaj się" (Ew. Łukasza 1.13; 30; 2.10; Ew. Mateusza 28.5). Ich obecność może być tak przytłaczająca, że nawet apostołowie tacy jak Jan musieli być ostrzeżeni, aby nie oddawać im czci (Ks. Objawienia 19.9-10). To ma sens, biorąc pod uwagę poziom mocy przypisywany aniołom przez Biblię. Jako istoty duchowe stworzone, aby służyć Bogu, anioły nie są tak bardzo "milutkie", co potężne i nie z tego świata.

Patrząc na Biblię, możemy powiedzieć, że anioły są istotami dosłownymi. Anioły biblijne istnieją. Jednak kreskówkowe wersje aniołów, tak często widywane w filmach i reklamach nie istnieją.

© Copyright Got Questions Ministries