www.gotquestions.org/PolskiPytanie: Co to jest czakra?

Odpowiedź:
Czakra to duchowy "punkt mocy" używany w Jodze i mistyce Wschodu. Słowo czakra opisuje jeden element w bardzo złożonym systemie wyobrażeń o energiach ciała.

Z czakrą związane są poniższe terminy. Definicje odzwierciedlają wierzenia wyznawane przez wielu hindusów, buddystów i osoby praktykujące jogę:

Prana - energie życiowe znajdujące się w częściach ciała, zwane również "subtelnymi wiatrami".

Ciało subtelne - podobne do duszy, jest to ciało energetyczne zawierające czakry.

Nadi - kanały energetyczne, lub meridiany, które biegną jak żyły przez ciało subtelne i służą jako przewody dla prany. Centralne Nadi biegnie wzdłuż lub wewnątrz kręgosłupa i jest związane z centralnym układem nerwowym.

Czakry - punkty energii na powierzchni ciała subtelnego. Znajdują się wzdłuż Sushumny lub centralnego Nadi. Ten i dwa inne podstawowe Nadi biegną przez rdzeń ciała, oplatając się wzajemnie i wnikając w czakry. W niektórych tradycjach każda czakra jest centralnym ośrodkiem dla tysięcy Nadi. Każda czakra jest związana z mantrą, "sylabą nasienia" (zwykle jest to słowo sanskryckie), a często także z określonym kolorem i bóstwem.

Czakra, lub czakry, odgrywają rolę w niektórych rodzajach medycyny. Na przykład akupunktura i inne rodzaje medycyny chińskiej twierdzą, że wykorzystują energie ciała i meridiany do wspierania uzdrowienia. Niezależnie od tego, czy czakry istnieją, czy nie, wiele osób uważa, że akupunktura przynosi ulgę w bólu. Tak więc, może istnieć fizyczna korzyść z akupunktury niezależnie od duchowej filozofii, która za nią stoi.

Prawdziwe niebezpieczeństwo wiary w czakry tkwi w duchowym wydźwięku jaki się z nim wiąże. Czakry są centralnym elementem techniki medytacyjnej znanej jako Kundalini, co dosłownie oznacza "to, co jest zwinięte". Kundalini jest również imieniem bogini. Wierzy się, że Kundalini jest boską siłą, która rezyduje u podstawy kręgosłupa, a kiedy zostanie "obudzona", podróżuje w górę kręgosłupa (centralne Nadi) i przez każdą czakrę, aż dotrze do korony głowy. Po drodze ta zwinięta "bogini" przynosi duchową świadomość jednostce. Kiedy dociera do najwyższej czakry, mówi się, że siła ta generuje niewysłowione, wysoce mistyczne doświadczenie.

Ludzie, którzy zaangażowali się w ten rodzaj medytacji, będą świadczyć zarówno o jej mocy, jak i o niebezpieczeństwie. Pewna chrześcijanka opisuje swoje przedchrześcijańskie doświadczenie związane z medytacją z mantrą:

"Medytacja z mantrą jest tak bardzo pociągająca, ponieważ generuje bardzo silne, pozornie nadprzyrodzone doświadczenie, które może sprawić, że ktoś poczuje się tak, jakby rzeczywiście spotkał 'Boga'. Pierwsza medytacja, którą kiedykolwiek wykonałam w wieku 20 lat pozostawiła mnie całkowicie przekonaną, że doświadczyłam obecności Boga. Z perspektywy czasu uważam, że to spotkanie naprawdę było nadprzyrodzone. Biblia mówi nam, że sam szatan może udawać anioła światłości (2 Koryntian 11.14). Pytam więc: czy szatan byłby tak odważny, by rzeczywiście udawać Boga? Oczywiście, że tak. Nie jest dżentelmenem. To nie jest tak, że powiedziałby sobie: "Cóż, to byłoby podstępne, nie mogę tego zrobić!". Raczej tak: 'To jest oszustwo - niesamowite!!! Zastanawiam się, ile razy mógłbym oszukać ludzi, by myśleli, że spotykają Boga, zanim ktoś nie zacznie się orientować?' A szatan był bardziej niż szczęśliwy, że może dostarczyć mi 'doświadczenia', jeśli to odwróci mnie od jedynego prawdziwego Boga." Dalej opisuje przerażające następstwa tego doświadczenia. (Posłuchaj jej historii tutaj:

http://solasisters.blogspot.com/2010/01/fighting-for-faith-interview.html)

Duchowe doświadczenie osiągnięte poprzez ten rodzaj medytacji jest niezaprzeczalnie prawdziwe, i może sprawiać wrażenie połączenia z boskością, jednak nie jest to doświadczenie pochodzące od Boga. Biblia mówi, że powinniśmy odrzucić duchowych posłańców, którzy twierdzą, że są od Boga, ale mówią "inną ewangelię" (Galacjan 1.8). A przesłanie wschodniego mistycyzmu jest sprzeczne z ewangelią. Ewangelia mówi nam, że Bóg zstąpił na ziemię, aby zbawić ludzkość, ale wschodni mistycy twierdzą, że człowiek może, poprzez różne techniki związane z czakrami i nadi, osiągnąć boski stan lub połączyć się z boskością. Wiara w czakry jest oszustwem, którego szatan używa, aby odwieść ludzi od łaski Pana. Duchowe oświecenie nie przychodzi przez czakry, ale przez związek z prawdziwym Bogiem (Psalm 36.9).© Copyright Got Questions Ministries