www.gotquestions.org/PolskiPytanie: Co to jest Wielki Piątek?

Odpowiedź:
Wielki Piątek jest piątkiem poprzedzającym Wielkanocną Niedzielę. Tradycyjnie uznaje się go za dzień, w którym Jezus został ukrzyżowany. Jeśli jesteś zainteresowany zbadaniem tego zagadnienia, zachęcamy Cię do przeczytania naszego artykułu omawiającego różne poglądy dotyczące dnia ukrzyżowania Jezusa. Przyjmując, że Jezus został ukrzyżowany i umarł w piątek, to czy chrześcijanie powinni wspominać śmierć Jezusa świętując Wielki Piątek?

Biblia nie wskazuje, aby chrześcijanie wspominali śmierć Jezusa Chrystusa poprzez uczczenie jakiegoś konkretnego dnia. Biblia daje nam w tym pewną wolność, chociaż Rzymian 14.5 mówi nam, „Jeden robi różnicę między dniem a dniem, drugi zaś każdy dzień ocenia jednakowo; niechaj każdy pozostanie przy swoim zdaniu.” Zamiast wspominać śmierć Jezusa Chrystusa w jakimś konkretnym dniu raz w roku, Biblia wskazuje, że powinniśmy pamiętać o śmierci Chrystusa praktykując pamiątkę Wieczerzy Pańskiej. 1 Koryntian 11.24-26 stwierdza: „… to czyńcie na pamiątkę moją. Albowiem ilekroć ten Chleb jecie, a z kielicha tego pijecie, śmierć Pańską zwiastujecie, aż przyjdzie.”

Z jakiego powodu Wielki Piątek określany jest „dobrym/ wielkim”? To, co uczyniła władza żydowska i rzymska wobec Jezusa z pewnością nie było czymś dobrym (przeczytaj Ew. Mateusza rozdziały 26-27). A jednak śmierć Chrystusa przyniosła coś wspaniałego! Rzymian 5.8, „Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł.” 1 Piotra 3.18 mówi nam, „Gdyż i Chrystus raz za grzechy cierpiał, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was przywieść do Boga: w ciele poniósł wprawdzie śmierć, lecz w duchu został przywrócony życiu.”

Wiele kościołów chrześcijańskich świętuje Wielki Piątek wraz z towarzyszącym jemu nabożeństwem/ mszą, zwykle pod wieczór, wspominając śmierć Chrystusa poprzez modlitwy dziękczynne, śpiewy i opowiadaniu o śmierci Chrystusa na krzyżu za nas oraz wspominając pamiątkę Wieczerzy Pańskiej. Bez względu na to, czy chrześcijanie będą „świętować” Wielki Piątek, wydarzenia tego dnia powinny nam towarzyszyć w codziennym rozważaniu o Chrystusie, jego śmierci na krzyżu jako najważniejszym wydarzeniu naszej wiary chrześcijańskiej.

Jeśli chciałbyś więcej poczytać o tym z jakiego powodu śmierć Jezusa na krzyżu była „dobrym/ wielkim dziełem”, zachęcamy Cię do przeczytania artykułu: Co to znaczy, że przyjąłem Jezusa jako osobistego Zbawiciela?

© Copyright Got Questions Ministries