www.gotquestions.org/Polski



Pytanie: Czym jest Via Dolorosa?

Odpowiedź:
Via Dolorosa, dosłownie „bolesna droga”, to tradycyjna trasa w Jerozolimie, którą nasz Pan przebył w dniu swojego ukrzyżowania z siedziby sądu Piłata, zwanego także Pretorium (Ew. Mateusza 27.2-26), do miejsca Jego ukrzyżowania na Górze Kalwarii. Po wydaniu wyroku przez Poncjusza Piłata Pan Jezus został pobity, wyszydzony i opluty przez rzymskich żołnierzy (Ew. Mateusza 27.26-31). Później został zmuszony do niesienia swojego krzyża przez ulice Jerozolimy aż do Golgoty, gdzie został ukrzyżowany (Ew. Mateusza 27.32-50). Via Dolorosa jest teraz oznakowana czternastoma "stacjami krzyża" upamiętniającymi czternaście wydarzeń, które rzekomo miały miejsce w czasie tej drogi. Przynajmniej pięć z tych wydarzeń nie jest opisanych w Biblii, lecz rozpowszechnionych w tradycji Kościoła Rzymskiego. Natomiast miejsca rzeczywistych wydarzeń, o których wspomina Pismo Święte, jakie działy się po drodze takich jak biczowanie (Ew. Jana 19.1-3) czy noszenie krzyża przez Szymona z Cyreny (Ew. Mateusza 27.32), nie są dokładnie zlokalizowane.

Biblia nie podaje dokładnie nazwy Via Dolorosa. Wszystko to co wiemy z Pisma Świętego to fakt, że Jezus niósł swój krzyż z Pretorium do miejsca na Górze Kalwarii, gdzie został ukrzyżowany. Lokalizacje tych dwóch miejsc nie są pewne, ale gdziekolwiek były, trasa pomiędzy nimi była prawdziwie bolesną drogą. Biczowanie i ból fizyczny jaki cierpiał Pan Jezus był niewielki w porównaniu z bólem spowodowanym przez rzeczywisty ciężar jaki nosił- ciężar grzechów wszystkich wierzących. On zaniósł nasze winy na krzyż, gdzie zapłacił karę za wszystkie grzechy.

Kiedy chrześcijanie rozważają drogę Chrystusa na krzyż, przypomina nam się, jak cennym darem jest nasze zbawienie i jaką cenę zapłacił za nie Pan Jezus. "Lecz on zraniony jest za występki nasze, starty za winy nasze. Ukarany został dla naszego zbawienia, a jego ranami jesteśmy uleczeni" (Ks. Izajasza 53.5). Gdy myślimy o bólu i poniżeniu jakie cierpiał za nas, płacąc cenę, której sami nigdy byśmy nie mogli zapłacić, nie możemy uczynić nic, prócz uwielbienia, dziękczynienia i powierzenia siebie Bogu do życia w posłuszeństwie jemu.