www.gotquestions.org/PolskiPytanie: Co Biblia mówi na temat duchów/ nawiedzania miejsc przez duchy?

Odpowiedź:
Czy istnieje coś takiego jak duchy? Odpowiedź na to pytanie tak naprawdę zależy od tego, co mamy na myśli mówiąc „duchy.” Jeśli oznacza to „istotę duchową”, to odpowiedź na to pytanie brzmi „tak.” Jeśli termin ten ma wskazywać „duchy ludzi zmarłych”, to odpowiedź brzmi „nie.” Biblia w jasny sposób naucza, że istnieją istoty duchowe, zarówno dobre jak i złe. Biblia jednak zaprzecza koncepcji jakoby duchy opuszczały ludzi i pozostawały na ziemi, „nawiedzając” ludzi żyjących.

Fragment z listu do Hebrajczyków 9.27 stwierdza: „(…) postanowione jest ludziom raz umrzeć, a potem sąd.” Jest to jasne stwierdzenie co dzieje się z duszą-duchem osoby po śmierci- sąd. Wynikiem tego sądu dla człowieka wierzącego jest niebo (2 Koryntian 5.6-8; Filipian 1.23), a piekło dla niewierzącego (Ew. Mateusza 25.46; ew. Łukasza 16.22-24). Nie ma niczego pomiędzy. Nie ma żadnej możliwości pozostania na ziemi pod postacią „ducha.” Jeśli słyszymy opowiadania o duchach, to zgodnie z Biblią, nie są to z pewnością duchy zmarłych osób.

Biblia w jasny sposób naucza, że są takie istoty duchowe, które pojawiają się w świecie fizycznym (doczesnym). Biblia wskazuje, że są to anioły i demony (upadłe anioły). Anioły są istotami duchowymi, które wiernie służą Bogu. Anioły są sprawiedliwe, dobre i święte. Demony są upadłymi aniołami, aniołami które sprzeciwiły się Bogu. Demony są złe, zwodnicze i niszczycielskie. Zgodnie z fragmentem z 2 Koryntian 11.14-15, demony podszywają się pod „anioły światłości” i „sługi sprawiedliwości.” Pojawianie się jako „duchy” i przybieranie postać zmarłej osoby zdecydowanie wydaje się być w mocy umiejętności demonów.

Biblijnym przykładem, który moglibyśmy przyrównać do „nawiedzenia” znajdujemy w Ew. Marka 5.1-20. Legion demonów opętał człowieka i posługiwał się nim, nawiedzając cmentarz. Nie było tam żadnych duchów. Była to żyjąca osoba, opętana przez demony, które terroryzowały osoby mieszkające na tym terenie. Demony tylko szukają, by „kraść, zarzynać i wytracać” (Ew. Jana 10.10). Uczynią wszystko co tylko potrafią, by zwieść ludzi, by odwieść ludzi od Boga. Jest to najwłaściwsze wytłumaczenie „duchowej” działalności. Bez względu na to, czy nazwiemy to duchem, upiorem czy złośliwym duchem, jeśli zachodzi jakaś demoniczne działanie, to z pewnością jest to działanie demonów.

Co w przypadku sytuacji, w których „duchy” czynią „dobre” rzeczy? Co z osobami ze zdolnościami parapsychicznymi, które twierdzą że wzywają duchy opuszczone i zdobywają od nich prawdziwe i użyteczne informacje? Powtórzmy raz jeszcze, pamiętajmy że intencją demonów jest zwiedzenie. Jeśli ludzie zaczną ufać ludziom o zdolnościach parapsychicznych, a nie Bogu, to demon chętnie przekaże prawdziwą informację. Nawet dobrą i prawdziwą informację, która może być wykorzystana po to, aby zwieść, owładnąć i zniszczyć.

Zainteresowanie zjawiskami paranormalnymi w ostatnim czasie wzrosło. Istnieją osoby i firmy, które twierdzą że „wyganiają duchy”, które za odpowiednią cenę opróżnią twój dom spod działania duchów. Ludzie wywołujący duchy, seanse spirytystyczne, karty tarota czy wykorzystanie medium (pośrednika) coraz częściej uznawane jest za normalne. Ludzie mają wrodzoną świadomość świata duchowego. Smutne jest to, że zamiast poszukiwać prawdy o świecie duchowym poprzez rozmowę z Bogiem i rozważanie Słowa Bożego, wielu ludzi poddaje się zwiedzeniu świata duchowego. Demony z pewnością śmieją się z masowego duchowego zwiedzenia, które występuje w dzisiejszym świecie.

© Copyright Got Questions Ministries