www.gotquestions.org/PolskiPytanie: Czy dinozaury były w arce Noego?

Odpowiedź:
To pytanie zakłada młody wiek Ziemi, na której współistniały dinozaury i ludzkość, oraz globalną powódź w czasach Noego. Nie wszyscy chrześcijanie wyznają oba lub któryś z tych punktów widzenia. Zatem nie jest to pytanie, które dotyczy wszystkich chrześcijan. Jednak wierzymy, że jeśli Biblia interpretowana jest dosłownie, to prowadzi do kreacjonizmu i młodego wieku Ziemi oraz przekonania, że potop za czasów Noego miał zasięg globalny. Zatem mając to na uwadze, tak, wierzymy że dinozaury były w arce. Nie byłyby nazwane "dinozaurami", ponieważ termin ten nie powstał aż do około 1841r. Poniżej znajduje się kilka powodów dla których myślimy, że dinozaury były w arce Noego:

Wiemy, że "w sześciu dniach uczynił Pan niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nich jest" (2 Ks. Mojżeszowa 20.11; tłum. Biblia Warszawska). Przyjmując, że te dni były dosłownymi, 24-godzinnymi okresami, dinozaury byłyby stworzone szóstego dnia wraz z innymi zwierzętami lądowymi (1 Ks.Mojżeszowa 1.24-25). Człowiek został stworzony tego samego dnia (werset 26- 27). Nie ma nic w Biblii co sugerowałoby oddzielenia milionami lat pomiędzy czasem z dinozaurami a istnieniem ludzkości. Opis behemota i lewiatana w Ks. Joba w rozdziałach 40-41 uwiarygodnia ideę, że ludzie i dinozaury chodzili razem po Ziemi.

Argumentem za możliwością, że dinozaury i człowiek żyli obok siebie – a więc byli w arce Noego – są również starożytne przedstawienia zwierząt podobnych do dinozaurów na rysunkach jaskiniowych. Różne cywilizacje starożytne w Europie, Południowej Ameryce i Północnej Ameryce pozostawiły po sobie petroglify przypominające dinozaury. Widzimy również stworzenia podobne do dinozaurów przedstawione w architekturze na zamkach w Europie i piramidach w Południowej Ameryce. Czytamy relacje o interakcjach ludzi ze "smokami", wraz z historiami pochodzącymi z Europy, Chin i Bliskiego Wschodu. Byłoby dziwne, aby te wszystkie różne cywilizacje przedstawiały rzeczy, których nikt wcześniej nie widział, szczególnie, że te przedstawienia bardzo przypominają skamieniałości, które teraz znajdujemy.

Relacja o Noem i arce znajduje się w rozdziałach 6-7 w 1 Ks. Mojżeszowej. Bóg mówi Noemu, że ma zabrać na pokład po przedstawicielu z każdego rodzaju stworzenia: "Ponadto wprowadzisz do arki spośród wszystkich istot żywych po parze, samca i samicę, aby ich uchronić od zagłady. Tak więc weźmiesz z każdego gatunku ptaków, bydła i płazów po jednej parze. Niech wejdą razem z tobą do arki, aby ocalały. Zabierz też ze sobą [zapasy] różnej żywności, z wszystkiego, co nadaje się do jedzenia. Miej to w pobliżu siebie, by służyło dla ciebie i dla zwierząt. I uczynił Noe wszystko tak, jak mu Bóg nakazał" (1 Ks. Mojżeszowa 6.19-20; tłum. Biblia Warszawska). Jeśli dinozaury były w tym czasie na ziemi, to Noe wziął je do arki.

Powszechną obiekcją wobec koncepcji, że dinozaury były w arce- poza poglądem, że ludzie i dinozaury nigdy nie istniały w tym samym czasie- jest to, że dinozaury były zbyt duże by zmieściły się do arki. Przekonanie, że wszystkie dinozaury miały wysokość trzech pięter, były dzikie i nastawione na zjadanie wszystkiego w zasięgu wzroku, utrzymuje się w umysłach wielu. Faktem jest, że średni rozmiar dorosłych dinozaurów był porównywalny z rozmiarem konia.

Ale większość dinozaurów w arce Noego byłaby jeszcze mniejsza niż koń. Aby zapoczątkować nową populację zwierząt, Noe nie zacząłby od starych zwierząt, które są już w pełni sił. Zacząłby od młodszych (a więc mniejszych) zwierząt każdego rodzaju. Ten ogromny szkielet Apatozaura, którego widzimy w muzeum, mógł pochodzić od zwierzęcia liczącego kilkaset lat. Dinozaur o takich rozmiarach i wieku nie byłby dobrym kandydatem na materiał hodowlany dla Noego. Noe naturalnie zabrałby na pokład arki młode Apatozaury. Nawet jeśli dinozaury, które Noe wziął na pokład miały rok życia, większość z nich byłaby mniejsza niż pełnowymiarowa świnia. Oznaczałoby to, że na arce było dla nich (i dla ich pożywienia) mnóstwo miejsca.

Ponieważ Biblia nie stwierdza wyraźnie, że to, co nazywamy dinozaurami, było w arce, pozostawiamy otwartą możliwość, że ich nie było. Jednak biorąc pod uwagę interpretację młodej ziemi odnośnie wczesnych rozdziałów 1 Ks. Mojżeszowej, nie mamy powodu, by odrzucić ideę, że Noe wprowadził dinozaury na arkę.

© Copyright Got Questions Ministries