www.gotquestions.org/Polski



Pytanie: Co mówi Biblia na temat zadośćuczynienia?

Odpowiedź:
Zadośćuczynienie jest koncepcją biblijną i istnieją fragmenty zarówno w Starym jak i Nowym Testamencie, które ukazują myśl Boga na ten temat. W Starym Testamencie, Izraelici byli pod Prawem, które określało zadośćuczynienie w różnych okolicznościach: "Jeżeli ktoś ukradnie wołu lub owcę, a potem je zarżnie lub sprzeda, odda pięć wołów za wołu, a cztery owce za owcę [...] Złodziej powinien dać odszkodowanie; jeżeli nic nie ma, zostanie za swoją kradzież sprzedany. Jeżeli w jego posiadaniu znaleziono to, co skradł, czy to wołu, czy osła, czy jagnię jeszcze żywe, winien zapłacić podwójnie. Jeżeli ktoś wypasie pole albo winnicę, bo puścił samopas swoje bydło i ono pasło się na cudzym polu, to wynagrodzi tym, co ma najlepszego ze swego pola i tym, co ma najlepszego ze swojej winnicy. Jeżeli wybuchnie ogień i obejmie ciernie, i potem spali się stóg albo zboże na pniu, albo pole, to wynagrodzi szkodę ten, kto wzniecił ogień [...] Jeżeli ktoś wynajmie bydlę od swego bliźniego, a ono okaleczeje lub padnie, a właściciela przy tym nie było, to tamten da pełne odszkodowanie" (2 Ks. Mojżeszowa 22.1, 3-6, 14).

3 Ks. Mojżeszowa 6.2-5 obejmuje inne sytuacje, w których skradziona własność zostaje odnowiona, plus jedna piąta wartości. Warto również zwrócić uwagę w tym fragmencie, że zadośćuczynienie dokonało się wobec właściciela własności (a nie wobec rządu czy jakiejkolwiek osoby postronnej), a zadośćuczynieniu miała towarzyszyć ofiara zadośćuczynienia Panu. Zatem, Prawo Mojżeszowe chroniło ofiary kradzieży, wymuszenia, hochsztaplerstwa oraz opieszałości, aby zadośćuczynić stronom poszkodowanym. Wysokość wynagrodzenia różniła się od 100 do 500 procent (wartości) straty. Zadośćuczynienie miało być wykonane tego samego dnia, gdy winny przyniósł swoją ofiarę przed Pana, co wskazuje, że zadośćuczynienie bliźniemu jest tak samo ważne, jak pogodzenie się z Bogiem.

W Nowym Testamencie mamy wspaniały przykład Zacheusza z 19 rozdziału Ew. Łukasza. Jezus odwiedza dom Zacheusza, a ludzie, którzy wiedzą, że główny celnik jest złym i uciskającym człowiekiem, zaczynają szemrać o przebywaniu Jezusa u grzesznika (werset 7). "Zacheusz zaś stanął i rzekł do Pana: Panie, oto połowę majątku mojego daję ubogim, a jeśli na kim co wymusiłem, jestem gotów oddać w czwórnasób." A Jezus rzekł do niego: Dziś zbawienie stało się udziałem domu tego, ponieważ i on jest synem Abrahamowym. Przyszedł bowiem Syn Człowieczy, aby szukać i zbawić to, co zginęło" (wersety 8-10). Ze słów Zacheusza dowiadujemy się, że 1) był winny oszukiwania ludzi, 2) miał wyrzuty sumienia z powodu swoich przeszłych czynów, oraz 3) zobowiązał się do zadośćuczynienia. Ze słów Jezusa rozumiemy, że 1) Zacheusz został tego dnia zbawiony, a jego grzech został mu przebaczony, oraz 2) dowodem jego zbawienia była zarówno publiczna spowiedź (zobacz Rzymian 10.10) jak i zrzeczenie się jego wszelkich nieuczciwych zysków. Zacheusz pokutował, a jego szczerość była widoczna w natychmiastowym pragnieniu zadośćuczynienia. Oto był człowiek pokutujący i pełen skruchy, a dowodem jego nawrócenia do Chrystusa, było jego postanowienie zadośćuczynienia, na tyle na ile było to możliwe, za grzechy z przeszłości.

To samo odnosi się do każdego, kto prawdziwie zna dzisiaj Chrystusa. Szczera pokuta prowadzi do pragnienia zadośćuczynienia złemu postępowaniu. Gdy ktoś staje się chrześcijaninem, będzie miał pragnienie z głębokiego przekonania do dobra, a to dotyczy odnowienia wszystkiego co możliwe. Koncepcja "gdziekolwiek jest to możliwe" jest szczególnie ważna do zapamiętania. Istnieją niektóre przestępstwa i grzechy dla których nie ma adekwatnego zadośćuczynienia. W takich przypadkach, chrześcijanin powinien uczynić pewien rodzaj zadośćuczynienia, który demonstrowałby zadośćuczynienie. Zadośćuczynienie jest rezultatem naszego zbawienia- nie jest wymogiem zbawienia. Gdy otrzymałeś przebaczenie grzechów poprzez wiarę w Jezusa Chrystusa, wszystkie twoje grzechy są przebaczone, czy byłeś czy nie byłeś w stanie za nie zadośćuczynić.

© Copyright Got Questions Ministries