www.gotquestions.org/PolskiPytanie: Co mówi Biblia na temat nawyków?

Odpowiedź:
Nawyk może być zdefiniowany jako "czynność wykonywana często, a zatem zwykle łatwa; akt, który jest nabyty i stał się automatyczny." Wszyscy mamy nawyki, czy to dobre czy złe. Nawet noworodki mogą przyjść na świat z istniejącym już zwyczajem ssania swoich kciuków. Jednak, dla chrześcijan, całe ich życie polega na przemianie poprzez odnowienie naszych umysłów (Rzymian 12.2). To wskazuje na zmianę starych (złych) nawyków na (dobre) nowe, aby podobać się Panu. Na przykład, "Czyńcie wszystko bez szemrania i powątpiewania" (Filipian 2.14) może wymagać nowego nawyku z naszej strony. Być może będziemy musieli zacząć myśleć w zupełnie nowy sposób, od negatywnego do pozytywnego, ponieważ "zmuszamy wszelką myśl do poddania się w posłuszeństwo Chrystusowi" (2 Koryntian 10.5).

Boże polecenie "Nie kradnij" oznacza, że musimy pielęgnować zwyczaj bycia uczciwym we wszystkim. To może wymagać całkowicie nowego nawyku dla niektórych. Dla niektórych może to wymagać zupełnie nowego nawyku. Jest to „zdejmowanie” naszej starej natury i „przywdziewanie” nowej natury, którą otrzymujemy, kiedy rodzimy się duchowo w rodzinie Bożej (Kolosan 3.9-10). To nie jest łatwa rzecz i jest w rzeczywistości niemożliwa o własnych siłach. Ale Paweł przypomina nam, "Wszystko mogę w tym, który mnie wzmacnia, w Chrystusie" (Filipian 4.13).

W odniesieniu do nawyków dotyczących kwestii zdrowotnych, takich jak branie narkotyków, palenie, picie alkoholu, niemoralność seksualna itp. mamy powiedziane, "Albo czy nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który jest w was i którego macie od Boga, i że nie należycie też do siebie samych? Drogoście bowiem kupieni. Wysławiajcie tedy Boga w ciele waszym" (1 Koryntian 6.19-20). "I nie upijajcie się winem, które powoduje rozwiązłość, ale bądźcie pełni Ducha" (Efezjan 5.18).

Dla tych, którzy należą do Jezusa Chrystusa, tworzenie nowych nawyków poprzez bycie kontrolowanym przez Ducha Świętego staje się sposobem życia. Te nowe nawyki są opisane przez Jezusa jako okazywanie mu miłości. "Odpowiedział Jezus i rzekł mu: Jeśli kto mnie miłuje, słowa mojego przestrzegać będzie, i Ojciec mój umiłuje go, i do niego przyjdziemy, i u niego zamieszkamy" (Ew. Jana 14.23). A co najważniejsze, mamy powiedziane, "i wszystko, cokolwiek czynicie w słowie lub w uczynku, wszystko czyńcie w imieniu Pana Jezusa, dziękując przez Niego Bogu Ojcu" (Kolosan 3.17).

© Copyright Got Questions Ministries