settings icon
share icon
Pytanie

Jaki jest sposób, aby prawdziwie poznać Boga?

Odpowiedź


My sami mamy wielkie pragnienie, aby inni nas poznali i abyśmy my sami byli znani innym. A co ważniejsze, wszyscy ludzie mają pragnienie poznania swojego Stworzyciela, nawet gdy nie wyznają otwarcie swojej wiary w Boga. W świecie współczesnym jesteśmy bombardowani różnymi reklamami, które obiecują nam wiele sposobów na to by zaspokoić naszą chęć większego zrozumienia, posiadania czy bycia. Aczkolwiek, żadna z tych pustych obietnic pochodzących ze świata, nigdy nas nie zaspokoją w taki sposób, jak poznanie samego Boga. Jezus powiedział, „A to jest żywot wieczny, aby poznali ciebie, jedynego prawdziwego Boga i Jezusa Chrystusa którego posłałeś” (Ew. Jana 17.3).

Zatem czym jest prawdziwe poznanie Boga? Po pierwsze, należy zrozumieć, że człowiek sam z siebie nie jest zdolny prawdziwie poznać Boga, ponieważ jest grzeszny. Pismo Święte odsłania przed nami to, że my wszyscy jesteśmy grzeszni (Rzymian 3) i nikt z nas nie dorównuje standardom świętości, jakiej Bóg oczekuje by z nim przebywać. Czytamy również, że konsekwencją naszej grzeszności jest śmierć (Rzymian 6.23) i bez Boga zginiemy na wieki, chyba że uchwycimy się i przyjmiemy ofiarę Jezusa na krzyżu. Zatem, by rzeczywiście poznać Boga, musimy najpierw przyjąć go do naszego życia. „Tym zaś, którzy go przyjęli, dał prawo stać się dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię jego” (Ew. Jana 1.12). Nic nie będzie ważniejsze, aniżeli zrozumienie tej prawdy, gdy rozmawiamy o prawdziwym poznaniu/ poznawaniu Boga. Jezus w bardzo jasny sposób powiedział, że On jest jedyną drogą do nieba i do osobistego poznania Boga: „Ja jestem droga, prawda i życie; nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie” (Ew. Jana 14.6).

Nie ma żadnego wymogu, aby rozpocząć tą podróż oprócz zaufania i przyjęcia tej obietnicy. Jezus przyszedł by dać nam życie przez to, że poświęcił samego siebie jako ofiarę za nasze grzechy, by one nie stały na drodze do (poznania) Boga. Gdy przyjmiemy tą prawdę, możemy rozpocząć naszą osobistą podróż w poznawaniu Boga. Jednym z kluczowych składników tej podróży jest zrozumienie, że Biblia jest Bożym Słowem i jest Jego objawieniem, obietnicami i wolą. Biblia jest takim listem miłosnym napisanym do nas od kochającego nas Boga, który stworzył nas byśmy mogli go osobiście, indywidualnie poznać. Jaki mógłby być lepszy sposób poznania naszego Stwórcy, jak nie zanurzenie się w Jego Słowie, spisanym do nas właśnie z tego powodu? I jest to szczególnie ważne, aby kontynuować ten proces przez całą tą podróż. Paweł pisze do Tymoteusza, „Ale ty trwaj w tym, czegoś się nauczył i czego pewny jesteś, wiedząc, od kogoś się tego nauczył. I ponieważ od dzieciństwa znasz Pisma Święte, które cię mogą obdarzyć mądrością ku zbawieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości (2 Tymoteusza 3.14-16).

I w końcu, poznanie Boga związane jest z naszym zaangażowaniem w posłuszeństwo względem tego, co czytamy w Piśmie Świętym. W gruncie rzeczy, zostaliśmy stworzeni do tego, aby czynić dobre rzeczy (Efezjan 2.10), co jest również częścią Bożego planu w objawianiu się samego Boga w tym świecie. Ponosimy odpowiedzialność, aby żyć w wierze która wymaga poznania Boga. Jesteśmy solą i światłem tej ziemi (Ew. mateusza 5.13-14), przeznaczeni do tego by nieść wonność poznania Boga dla tego świata i aby służyć jako światło w tej mrocznej ciemności. Nie tylko musimy czytać i rozumieć Boże Słowo, musimy je posłusznie stosować i trwać przy nim wiernie (Hebrajczyków 12). Sam Jezus podkreślał to, jak ważne jest aby kochać Boga całym sobą i swojego sąsiada jak siebie samego (Ew. Mateusza 22). Wypełnianie tego nakazu nie jest możliwe bez czytania i stosowania Jego prawdy, jaką objawił nam w swoim Słowie.

Są to najważniejsze rzeczy w poznawaniu Boga. Oczywiście nasze życie będzie wymagało czegoś więcej, chociażby zaangażowania w modlitwę, oddanie, służbę czy uwielbienie. Lecz te rzeczy wypływają z przyjęcia Jezusa i jego obietnic do naszego życia, oraz tego, że sami z siebie nie jesteśmy w stanie prawdziwie poznać Boga. Tylko wówczas nasze życie może być wypełnione Bogiem, a my możemy doświadczać intymnej i osobistej z nim relacji.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jaki jest sposób, aby prawdziwie poznać Boga?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries