settings icon
share icon
Pytanie

Czy potop wspomniany w 1 Ks. Mojżeszowej może być udowodniony? Czy istnieje dowód dla biblijnej relacji o globalnej powodzi?

Odpowiedź


Potop opisany w 6 rozdziale 1 Ks. Mojżeszowej nie może być udowodniony z absolutną pewnością, ale istnieje wiele dowodów na poparcie poglądu, że globalna powódź rzeczywiście miała miejsce. Biblia przedstawia potop jako część wczesnej historii świata, chociaż z pewnością istnieją sceptycy, którzy odrzucą dowody.

Jednym z dowodów potopu za czasów Noego jest obfitość historii mówiących o globalnej powodzi w wielu różnych kulturach. Antropolodzy skatalogowali setki starożytnych legend o potopie z całego świata. Starożytni Babilończycy, rdzenni Amerykanie, australijscy Aborygeni, Aztekowie, Rzymianie, Grecy, Chińczycy, Majowie, Inuici [grupa rdzennych ludów obszarów arktycznych i subarktycznych Grenlandii, Kanady, Alaski i Syberii- wyjaśnienie od tłum.] i wielu innych zapisało historie powodzi. Poza tym, ich historie mają wiele podobieństw względem relacji z 1 Ks. Mojżeszowej, włączając w to rozgniewanego boga i ludzi, którzy przetrwali w łodzi.

Drugim obszarem dowodów potopu z 6 rozdziału 1 Ks. Mojżeszowej są fizyczne dowody znalezione na powierzchni ziemi. Na przykład 75 procent powierzchni ziemi składa się ze skał osadowych — skał, które zostały wypłukane, rozpuszczone w płynie i ponownie osadzone w innych miejscach. Skamieniałości znajdują się w wielu z tych warstw osadowych. Powszechne jest znajdowanie ogromnych cmentarzysk skamieniałości składających się z pomieszanych, roztrzaskanych i powyginanych szczątków kopalnych, które sprawiają wrażenie dużej liczby zwierząt zniszczonych jednocześnie przez niewiarygodną siłę.

Trzecim obszarem dowodu na potop za czasów Noego jest przemieszczanie się różnych rodzajów skał na duże odległości. Na przykład, naukowcy zauważyli, że kwarcyty odkryto na ok. 483 km od ich źródła w Oregonie, zjawisko, które dzisiaj już nie występuje. Przemieszczenie minerałów może być skutkiem czegoś o czym mówi Psalm 10.4.6-8- stanęły wody ponad górami i opadły na doliny.

Czwartą linią dowodów dla globalnego potopu jest obecność obfitych szczątków skamieniałości życia morskiego na górach wszystkich większych łańcuchów górskich na świecie, włączając w to Himalaje. Co mogło spowodować takie zjawisko? Globalny potop, w którym wody pokryły najwyższe góry wyjaśniałby to zjawisko. 1 Ks. Mojżeszowa 7.18-19 stwierdza, że "wody przybrały i podniosły się bardzo nad ziemią, arka zaś unosiła się na powierzchni wód. Wody zaś wzbierały coraz bardziej nad ziemią, tak że zostały zakryte wszystkie wysokie góry, które były pod niebem." Naukowcy muszą jeszcze dostarczyć dobrze wyjaśniającą alternatywną teorię dotyczącą obfitości skamieniałego życia morskiego na dużych wysokościach.

Sama Biblia podaje dodatkową linię wsparcia. Wielokrotnie historia Biblii była potwierdzana na różne sposoby. Jeśli Pismo Święte jest dokładne w wielu innych dziedzinach historii, dlaczego jego opis globalnego potopu miałby być kwestionowany? W połączeniu z dowodami z różnych światowych opowieści o potopie, licznymi skamieniałościami i skamielinami morskimi znajdującymi się na dużych wysokościach, relacja biblijna przedstawia prawdopodobny scenariusz tego, co wydarzyło się w czasach Noego.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy potop wspomniany w 1 Ks. Mojżeszowej może być udowodniony? Czy istnieje dowód dla biblijnej relacji o globalnej powodzi?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries