settings icon
share icon
Pytanie

Czego powinienem szukać w przyszłej żonie?

Odpowiedź


Najważniejszą osobistą relacją, jaką mężczyzna może zbudować, poza jego duchową relacją z Bogiem w Jezusie Chrystusie, jest jego relacja z żoną. W procesie poszukiwania żony, najważniejszą zasadą jest poszukiwanie kobiety, która posiada osobistą relację z Jezusem Chrystusem. Apostoł Paweł mówi nam, abyśmy nie byli „w obcym jarzmie” z niewierzącymi (2 Koryntian 6.14). Jeśli mężczyzna i kobieta nie są w pełnej zgodzie co do tej najważniejszej kwestii, to ich związek nie będzie bożym i satysfakcjonującym małżeństwem.

Jednak, małżeństwo z osobą wierzącą nie gwarantuje doświadczania pełnej „równowagi jarzma.” Fakt, że kobieta jest chrześcijanką nie oznacza, że z pewnością jest odpowiednią duchową partnerką. Czy ma podobne duchowe cele co ty? Czy wyznaje te same przekonania doktrynalne? Czy ma taką samą pasję dla Boga? Wartości przyszłej żony są szczególnie ważne. Zbyt wielu mężczyzn żeni się z kobietami, jedynie ze względu na ich emocjonalną czy fizyczną atrakcyjność, a to może okazać się wielką porażką.

Jakich bożych cech może poszukiwać mężczyzna w przyszłej żonie? Pismo Święte podaje nam kilka zasad, które możemy zastosować do stworzenia sobie obrazu bożej kobiety. Przede wszystkim powinna być oddana dla swojej duchowej relacji z Panem. Apostoł Paweł mówi nam, że powinna być uległa względem męża jak Panu (Efezjan 5.22-23). Jeśli kobieta nie jest uległa Panu, to z pewnością nie będzie dostrzegała potrzeby uległości względem swojego męża, jako elementu niezbędnego w jej własnej duchowości. Nie możemy spełnić niczyich oczekiwań bez wcześniejszego powierzenia się Bogu, by nas sobą napełniał. Kobieta, która stawia Boga w centrum swojego życia, jest dobrą kandydatką na żonę.

Paweł podaje również kilka wskazówek co do charakteru kobiety, gdy instruuje nas w kwestii starszych zboru. „Podobnie kobiety: powinny być poważne, nie przewrotne, trzeźwe, wierne we wszystkim” (1 Tymoteusza 3.11). Innymi słowy, nie jest to kobieta pyszna, to osoba która wie kiedy powinna mówić a kiedy milczeć i która potrafi wiernie trwać u boku swojego męża. Jest to kobieta, która przede wszystkim skupia się na relacji z Panem i na jej własnym, duchowym wzroście.

Mąż ponosi większą odpowiedzialność za małżeństwo, gdyż Bóg ustanowił go głową swojej żony i rodziny. To przywództwo jest odwołaniem się do relacji pomiędzy Chrystusem a kościołem (Efezjan 5.25-33). Jest to relacja oparta na miłości. Tak jak Chrystus umiłował kościół i wydał za niego samego siebie, tak mąż powinien kochać swoją żonę jak własne ciało. Zatem, osobista duchowa więź mężczyzny z Panem jest nadrzędną wartością w sukcesie relacji małżeńskiej i rodzinnej. Gotowość do poświęceń i siła by powierzać się służbie dla dobra własnego małżeństwa, są oznakami duchowej dojrzałości mężczyzny, który pragnie oddawać Bogu chwałę. Mądre wybieranie żony w oparciu o biblijne cechy jest czymś ważnym, ale równie ważne jest duchowe wzrastanie mężczyzny i poddawanie jego życia pod Boże prowadzenie. Mężczyzna, który pragnie być taki, jakim Bóg chce go uczynić, będzie w stanie wspierać żonę w stawaniu się kobietą jaką Bóg pragnie ją uczynić, budując przy tym jedność małżeństwa jakiej pragnie Bóg, mąż i jego żona.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czego powinienem szukać w przyszłej żonie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries