settings icon
share icon
Pytanie

Kim był historyczny Jezus?

Odpowiedź


Bez wątpienia jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, „Kim był Jezus?” Nie ulega wątpliwości, że Jezus jest najbardziej rozpoznawalną postacią w całym świecie. Blisko jedna trzecia populacji- około 2,5 miliarda ludzi- określa się mianem chrześcijan. Islam, który wyznaje 1,5 miliarda ludzi, uznaje Jezusa za drugiego co do ważności proroka po Mahomecie. A większość z 3,2 miliarda pozostałych ludzi na świecie słyszała imię Jezus lub go zna.

Jeśli ktoś chciałby podsumować życie Jezusa od momentu narodzin do jego śmierci, to byłby to skromny opis. Urodził się żydowskim rodzicom w Betlejemie, małej miejscowości na południe od Jerozolimy, gdy Izrael podlegał pod rzymską okupacją. Jego rodzice przenieśli się na północ do Nazaretu, gdzie dorastał; tam też znany był jako „Jezus nazareński.” Jego ojciec był stolarzem, więc Jezus prawdopodobnie w swojej wczesnej młodości nauczył się od niego fachu. W wieku około 30 lat, rozpoczął swoją służbę publiczną. Najpierw wybrał dwunastu mężczyzn, cieszących się nienaganna opinią u innych i powołał ich na swoich uczniów; zaczął pracę w Kafarnaum, dużej wiosce rybackiej i ośrodku handlu nad brzegiem Jeziora Galilejskiego. Stamtąd podróżował i nauczał w całym regionie Galilei, często obchodząc sąsiednie tereny Galilei i Samarii, z przerwami na podróże do Jerozolimy.

Nietypowe nauki i metodologia Jezusa wprowadzała wielu w zakłopotanie. Jego rewolucyjne przesłanie, poparte niesamowitymi cudami i uzdrowieniami, przyciągało liczne rzesze naśladowców. Jego popularność wśród pospólstwa raptownie wzrastała, co w rezultacie dostrzegli Żydowscy przywódcy religijni. Liderzy ci wkrótce stali się zazdrośni i wrogo nastawieni do jego sukcesu. Wielu z tych nauczycieli Prawa uznało jego nauki za wrogie i czuli, że wiele z dawno przyjętych tradycji i zwyczajów zostało przez Jezusa podważonych. Niedługo potem uknuli z rzymskimi namiestnikami władzy podstęp, aby doprowadzić do jego śmierci. To właśnie w tym czasie, jeden z jego uczniów go zdradził i wydał go w ręce żydowskich przywódców, otrzymując za to pewną sumę pieniędzy. Niedługo po tych wydarzeniach, został aresztowany, poddany wielu szyderczym procesom sądowym i w końcu skazany na śmierć krzyżową.

Ale inaczej, niż w przypadku innych postaci historycznych, śmierć Jezusa nie była końcem jego historii. Właściwie, był to dopiero początek. Chrześcijaństwo istnieje właśnie ze względu na to, co stało się po śmierci Jezusa. Trzeciego dnia po jego śmierci, jego uczniowie i wielu innych zaczęło twierdzić, że powstał z grobu i żyje. Jego grób znaleziono pusty, ciała nie było, a wielu stało się naocznymi świadkami Jego pojawień, w różnych miejscach i zbliżonych okolicznościach.

W konsekwencji czego, wielu ludzi zaczęło twierdzić, że Jezus był Chrystusem, albo Mesjaszem. Ich twierdzenie o jego zmartwychwstaniu potwierdzały przesłanie o przebaczeniu grzechu poprzez jego ofiarę. Na początku, obwieszczali tą dobrą nowinę, znaną jako ewangelię, w Jerozolimie, w tym samym mieście, gdzie został zabity. Przesłanie to wkrótce stało się znane jako Droga (zobacz także Dzieje Apostolskie 9.2, 19.9, 23, 24.22) i szybko się rozniosło. W krótkim czasie, Ewangelia wiary rozprzestrzeniła się poza ten teren, docierając do Rzymu i najdalszych zakątków ówczesnego cesarstwa.

Jezus bez wątpienia miał niesamowity wpływ na historię świata. Na pytanie dotyczące „autentyczności historycznej postaci Jezusa” najlepiej można odpowiedzieć badając wpływ Jezusa na historię. Jedyne wytłumaczenie na nieporównywalny (z niczym innym) wpływ Jezusa wynika z tego, że był On kimś więcej, aniżeli człowiekiem. Jezus był/jest dokładnie tym, kim Biblia mówi, że jest- wcieleniem Boga żywego. Jedynie Bóg, który stworzył świat i kontroluje bieg wydarzeń historycznych mógł mieć tak wielki wpływ na świat.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim był historyczny Jezus?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries