settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest Poniedziałek Wielkanocny?

Odpowiedź


Poniedziałek Wielkanocny, znany również jako Jasny Poniedziałek, Poniedziałek Odnowy, Mokry Poniedziałek i Dzień Dyngusa, to poniedziałek bezpośrednio po Niedzieli Wielkanocnej. Jest obchodzony przez wiele grup chrześcijańskich, ale przede wszystkim przez wschodnie tradycje prawosławne i rzymskokatolickie. Wyznacza on początek Tygodnia Wielkanocnego (rzymskokatolickiego) / Jasnego Tygodnia (prawosławnego).

Różne kultury obchodzą Poniedziałek Wielkanocny w bardzo różny sposób. Dla niektórych Poniedziałek Wielkanocny jest uroczystym wspomnieniem śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, naznaczonym procesją na świeżym powietrzu. Dla innych są to zawody w toczeniu jajek wielkanocnych. Dla jeszcze innych, rodzeństwo i/lub małżonkowie budzą się nawzajem wylewając na siebie wiadra wody (stąd nazwa "Mokry Poniedziałek"). Jeszcze inni świętują, organizując duże imprezy i festiwal polki (Dzień Dyngusa).

Niektóre z tych obchodów mają więcej chrześcijańskiej symboliki niż inne, ale żaden z nich nie jest wyraźnie biblijny. Biblia nie mówi nic o tym, co wydarzyło się w Poniedziałek Wielkanocny, dzień po zmartwychwstaniu Jezusa. Biblia nie nakazuje wyznawcom Jezusa Chrystusa obchodzenia Poniedziałku Wielkanocnego, więc nie ma obowiązku świętowania tego dnia. Podobnie jak w przypadku wielu innych świąt, nie ma nic złego w przestrzeganiu niektórych tradycji kulturowych, ale ważne jest, aby nie pozwolić, by tradycje zniekształcały przesłanie ewangelii.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest Poniedziałek Wielkanocny?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries