settings icon
share icon
Pytanie

Czy papież albo któryś z kolejnych będzie Antychrystem?

Odpowiedź


Istnieje wiele spekulacji na temat tożsamości Antychrysta. Jedną z najczęstszych „ofiar” takich spekulacji jest papież Kościoła Katolickiego. Za czasów Reformacji protestanckiej, Marcin Luter i kilku innych reformatorów było przekonanych, że ówczesny papież był Antychrystem. Papież Jan Paweł II również wskazywany był jako Antychryst, aż do swojej śmierci. Obecny papież Benedykt XVI również pojawił się na liście kandydatów. Z jakiego powodu tak się dzieje? Czy istnieją jakieś przesłanki z Biblii, które mogłyby wskazywać na papieża jako Antychrysta?

Spekulacje jakoby papież był Antychrystem pojawiły się początkowo ze względu na fragment z Księgi Objawienia 17.9. Zło czasów ostatecznych przedstawione jest jako kobieta ujeżdżająca bestię, Księga Objawienia 17.9 mówi: „Tu trzeba umysłu obdarzonego mądrością. Siedem głów, to siedem pagórków, na których rozsiadła się kobieta…” W czasach starożytnych, Rzym słynął z tego, że był „miastem siedmiu pagórków”, ponieważ było tam siedem znanych wzgórz, które go okalały. Zatem, prowadzi nas to do skojarzeń z Rzymem. A jeśli zło czasów ostatecznych jest poniekąd związane z Rzymem- to bezwiednie pojawia się myśl o możliwym związku z Kościołem Katolickim, którego centrum znajduje się właśnie w Rzymie. Wiele fragmentów w Biblii opisuje Antychrysta jako kogoś, kto w czasach ostatecznych stanie na czele ruchu przeciwnego Chrystusowi (Księga Daniela 9.27;2 Tesaloniczan 2.3-4; Księga Objawienia 3.5-8). Zatem, jeśli system zła w świecie za czasów ostatecznych skupione będzie w Rzymie i poprowadzone przez jakąś osobę- to papież staje się potencjalnym kandydatem.

Jednak wielu komentatorów biblijnych twierdzi, że kobieta nie może odnosić się do Kościoła Katolickiego, a siedem pagórków do Rzymu. Przytaczają tutaj fragmenty z 17 i 18 rozdziału Księgi Objawienia, które jasno stwierdzają, że kobieta siedząca na bestii jest Babilonem. (Znamy dzisiaj miasto Babilon pod inną nazwą- Bagdad). W odniesieniu do tego, werset 10 jasno stwierdza że siedem pagórków symbolizuje siedem królów, „pięciu upadło, jeden jest, inny jeszcze nie przyszedł…” Jasne jest zatem, że nie może odnosić się to do siedmiu wzgórz Rzymu. Jest to raczej odniesienie do siedmiu światowych cesarstw rządzących przez siedmiu królów. W czasie gdy powstawała Księga Objawienia, pięć światowych potęg było i przeminęło- Egipt, Asyria, Babilon, Medo-Persja oraz Grecja- jedna (Rzym) istniała, a jedna (królestwo Antychrysta) jeszcze nie nadeszło.

Kimkolwiek będzie Antychryst, ważne jest to, aby widzieć o jego przyjściu i umieć rozpoznać jego jak i tych, którzy są jego. 1 Jana 4.2-3 mówi nam, w jaki sposób możemy określić ducha Antychrysta: „Po tym poznawajcie Ducha Bożego: Wszelki duch, który wyznaje, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele, z Boga jest. Wszelki zaś duch, który nie wyznaje, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele, nie jest z Boga…” Obecny papież, Benedykt XVI uznaje Jezusa, że jest z Boga i przyszedł w ciele. Mimo, iż mamy odmienne poglądy z papieżem Benedyktem XVI w kwestii doktryny katolickiej, to jednak jego pogląd odnośnie Osoby Jezusa Chrystusa jest biblijny. Dlatego, byłoby trudno uwierzyć, że papież Benedykt XVI jest Antychrystem. Przyszły papież może być Antychrystem, albo fałszywym prorokiem Antychrysta (Księga Objawienia 13.11-17), ale gdyby okazało się to prawdą, to z pewnością musiałby zaprzeczać temu, że Jezus przyszedł od Boga w ciele.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy papież albo któryś z kolejnych będzie Antychrystem?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries