settings icon
share icon
Pytanie

Co to znaczy „opuści” i „połączy się”?

Odpowiedź


„Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem” (1 Księga Mojżeszowa 2.24, BT). Inne tłumaczenia stosują zamiennie „opuszcza i łączy” na „opuści i połączy się” (BW). Zatem, co dokładnie oznacza opuści ojca swego i matkę swoją i złączy się ze swoją żoną?

Tak jak opisuje to fragment z 1 Księgi Mojżeszowej rozdział 2, Bóg stworzył najpierw Adama, a później Ewę. Bóg sam przyprowadził Ewę do Adama i sprawił, że połączyli się świętym związkiem. Powiedział, że tych dwoje stanie się jednym ciałem. Jest to obraz małżeńskiej intymności- akt miłości, w który nikt inny nie jest zaangażowany. „Połączy się” oznacza „przylgnie, złączy się, przyklei.” Jest to unikatowe połączenie dwóch osób w jedną całość. Oznacza to, że nie rezygnujemy gdy sprawy nie układają się pomyślnie. Oznacza to, że dyskutujemy o wszystkim, modlimy się o to, trwając cierpliwie gdy zawierzamy Bogu, by pracował w naszych sercach, będąc gotowymi do przyznania się do błędu i proszenia o przebaczenie oraz regularnego poszukiwania Bożych wskazówek w jego Słowie.

Jeśli któreś z małżonków nie opuściło rodziców i nie połączyło się ze swoim współmałżonkiem, to z pewnością pojawią się problemy w małżeństwie. Jeśli małżonek nie będzie chciał rzeczywiście opuścić swoich rodziców, to konflikty będą nieuniknione. Opuszczenie rodziców nie oznacza, że mamy ich ignorować czy nie spędzać z nimi czasu. Opuszczenie rodziców oznacza, że mamy świadomość że małżeństwo stworzyło nową rodzinę i ta rodzina musi być ważniejsza od poprzedniej. Jeśli małżonkowie zaniedbują proces wzajemnego połączenia się, to wpłynie to na brak intymności i jedności w związku. Połączenie z małżonkiem nie oznacza, że musisz przebywać z nim przez cały czas i to, że nie masz prawa do wartościowych przyjaźni poza swoim małżeństwem. Połączenie z małżonkiem oznacza to, że dostrzegasz że jesteś złączony, wręcz „sklejony” ze swoim małżonkiem. Połączenie jest kluczem w budowaniu małżeństwa, które przetrwa trudne chwile i stanie się piękną relacją, jaką Bóg zaplanował.

To „opuszczenie i połączenie” jakie zachodzi w relacji małżeńskiej, jest także pięknym przykładem relacji, jaką Bóg pragnie abyśmy z nim mieli. „Za Panem, Bogiem swoim, pójdziesz. Jego się będziesz bał, przestrzegając Jego poleceń. Jego głosu będziesz słuchał, Jemu będziesz służył i przylgniesz do Niego” (5 Księga Mojżeszowa 13.5, BT). Oznacza to, że opuszczamy wszystkie inne bożki, cokolwiek by to nie było, łącząc się wyłącznie z Bogiem. Łączymy się z nim, gdy czytamy jego Słowo i poddajemy się pod jego autorytet. Gdy podążamy za nim, pozostając z nim w bliskiej relacji, widzimy że jego wskazówka- by opuścić ojca i matkę i połączyć się z żoną- jest podstawą zaangażowania i bezpieczeństwa, jakie On zaplanował. Bóg bardzo poważnie traktuje małżeństwo. Opuszczenie i połączenie jest Bożym planem dla tych, którzy się pobierają. Gdy będziemy podążali zgodnie z Bożym planem, to nigdy nie doznamy rozczarowania.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to znaczy „opuści” i „połączy się”?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries