settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi na temat poddawania się operacjom plastycznym/ estetycznym przez chrześcijan?

Odpowiedź


Biblia dokładnie nie porusza kwestii chrześcijan, którzy poddają się operacjom plastycznym czy estetycznym. W Biblii nie ma żadnej wzmianki wskazującej, że operacja plastyczna sama w sobie jest czymś złym. Jest kilka rzeczy jednak na które osoba, która rozważa poddanie się takim zabiegom powinna zwrócić uwagę. Wprowadzanie zmian w ciele jest czymś nienaturalnym, więc zawsze istnieje ryzyko wystąpienia efektów ubocznych, zarówno fizycznych jak i psychologicznych. Nikt nie powinien pozwolić się „pociąć” zanim nie przeanalizuje wszelkich możliwych alternatyw, nie oceni stopnia ryzyka i nie rozważy potencjalnych efektów ubocznych takiej operacji. Osoba taka musi także w pełni uzasadnić i wskazać prawdziwe motywy poddania się operacji. Dla wielu, u których występują zmiany fizyczne- zarówno genetyczne jak i nabyte w czasie życia- jest czymś naturalnym to, że chcą „dopasować się” do społeczeństwa i w końcu poczuć „normalnie.” Istnieje także kilka drobnych różnic, które sprawiają że człowiek nie czuje się dobrze z samym sobą, np. zbyt duży nos czy koślawy nos. Lecz dla wielu, jeśli nie dla większości, operacje plastyczne są jedynie próbą zaspokojenia braków emocjonalnych poprzez fizyczne działanie, które ma wzbudzić zainteresowanie drugiego człowieka, aprobatę innych.

Najpopularniejszymi i powszechnie wykonywanymi operacjami estetycznymi są: powiększanie/ podnoszenie biustu, liposukcja (odsysanie tłuszczu), lifting-podnoszenie- skóry twarzy/ powiek/ pośladków czy innych części ciała, usuwanie żylaków na nogach, wstrzykiwanie botoxu, operacje plastyczne twarzy czy nosa. Blisko dwa miliony ludzi poddaje się co roku takim zabiegom, pompując w to mnóstwo pieniędzy, kosztem swojego czasu i wygody. Jeśli motywacją jest po prostu własna próżność, to taka osoba staje się własnym bożkiem. Biblia ostrzega nas, abyśmy nie byli próżni czy zarozumiali (Filipian 2.3-4) i nie skupiali na sobie uwagi tym jak wyglądamy (1 Tymoteusza 2.9). Inną ważną rzeczą jaką powinniśmy rozważyć jest koszt. To jest jeden z głównych tematów, gdyż większość ludzi ma rodzinę i koszt operacji plastycznej nigdy nie powinien być wydatkiem ważniejszym aniżeli potrzeby rodziny. Biblia mówi nam także, że powinniśmy mądrze wykorzystywać pieniądze, które Bóg nam powierzył (Księga Przypowieści Salomona 11.24-25; Ew. Łukasza 16.10-12).

Przed podjęciem decyzji w kwestii przeprowadzenia operacji plastycznej, najważniejszą rzeczą jaką człowiek powinien uczynić jest przedłożenie tej sprawy Bogu. Biblia mówi nam, że Bóg troszczy się o każdą rzecz, która nas niepokoi i martwi, zatem powinniśmy powierzyć mu ten problem (1 Piotra 5.7). Przez mądrość i prowadzenie Ducha Świętego oraz Słowo Boże, mamy zdolność podejmowania decyzji, które będą się Bogu podobać i wywyższać jego imię. „Zmienny jest wdzięk i zwiewna jest uroda, lecz bogobojna żona jest godna chwały” (Przypowieści Salomona 31.30). Nawet najbardziej uzdolniony chirurg nie jest w stanie cofnąć czasu, a każda poprawka estetyczna z czasem również ulegnie zniszczeniu. Części ciała, które zostały uniesione (tzw. lifting) ponownie opadną, a poprawki dokonane na twarzy z czasem znowu się pomarszczą. O wiele lepiej jest pracować nad tym, by upiększać wewnętrzne piękno samego siebie, „ukryty wewnętrzny człowiek z niezniszczalnym klejnotem łagodnego i cichego ducha, który jedynie ma wartość przed Bogiem” (1 Piotra 3.4).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi na temat poddawania się operacjom plastycznym/ estetycznym przez chrześcijan?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries