settings icon
share icon
Pytanie

Kim byli Ojcowie Kościoła?

Odpowiedź


Ojców Kościoła można by podzielić na trzy główne kategorie: Ojców Apostolskich (uczniów apostołów Jezusa), Ojców Przedsoborowych (występujących przed Soborem w Nicei) oraz Ojców Posoborowych (występujących po Soborze w Nicei). Do Ojców Apostolskich możemy zaliczyć np. Klemensa Rzymskiego, który żył za czasów apostołów i który prawdopodobnie był też przez nich nauczany, przyjmując nauczanie i tradycję samych apostołów. Linus wspomniany w 2 Tymoteusza 4.21, stał się biskupem Rzymu po tym jak Piotr umarł śmiercią męczeńską, a Klemens przejął ten urząd po Linusie. Dlatego właśnie zarówno Linus jak i Klemens Rzymski uznani są za Ojców Apostolskich. Nie istnieje jednak żadna piśmienna spuścizna Linusa, natomiast zachowały się teksty Klemensa Rzymskiego. Ojcowie Apostolscy odeszli ze służby na początku drugiego wieku, z wyjątkiem nielicznej grupy uczniów apostoła Jana, jak np. Polikarp. Zgodnie z powszechną wiedzą, Jan umarł w Efezie około 98 r. po Chr.

Okres przedsoborowy Ojców Kościoła nastał po czasie Ojców Apostolskich, ale przed Soborem w Nicei w 325 r. po Chr. Do grona Ojców Przedsoborowych zalicza się Ireneusza, Ignacego czy Justyna Martyra.

Posoborowi Ojcowie Kościoła pojawili się po Soborze w Nicei w 325 r. po Chr. Tutaj warto wymienić: Augustyna, biskupa Hippony, który często nazywany był Ojcem Kościoła [Rzymskokatolickiego], ponieważ uczynił bardzo wiele dla doktryny Kościoła; Chryzostoma, nazywanego „złotoustym” ze względu na swoje wyśmienite zdolności oratorskie; oraz Euzebiusza, który spisał historię kościoła od czasów narodzin Jezusa do 324 r. po Chr., na rok przed Soborem w Nicei. Zaliczany jest do ojców posoborowych, ze względu na to że jego historia została napisana już po tym jak odbył się sobór. Pośród innych znanych ojców posoborowych warto wspomnieć Hieronima, który przetłumaczył Nowy Testament z Greki na Łacinę- Vulgatę, oraz Ambrożego, który w dużej mierze przyczynił się do nawrócenia na chrześcijaństwo cesarza rzymskiego Konstantyna.

Zatem, w co wierzyli pierwsi Ojcowie Kościoła? Ojcowie Apostolscy bardzo troszczyli się, aby ogłaszana ewangelia brzmiała dokładnie tak samo, jak przekazali ją im apostołowie. Nie byli oni zainteresowani formułowaniem doktryny teologicznej, gdyż ewangelia której się nauczyli od apostołów była dla nich wystarczająca. Ojcowie Apostolscy byli równie zagorzali dla ewangelii jak apostołowie, walcząc z wszelką fałszywą naukę, która pojawiała się w pierwszym kościele. Pragnieniem Ojców Apostolskich było zachowanie niezmienionej wersji ewangelii, ewangelii którą zwiastowali im apostołowie.

Ojcowie Przedsoborowi również pragnęli pozostać wierni ewangelii, lecz i oni nie obyli się bez problemów. W tym czasie pojawiło się kilka nowych tekstów, którym niektórzy przypisywali równie dużą wartość co tekstom apostoła Pawła, Piotra i Łukasza. Fałszywość tych dokumentów została udowodniona. Jeśli udałoby się przekonać ciało Chrystusa (Kościół) do przyjęcia tych fałszywych dokumentów, to w niedługim czasie rozwinęłaby się błędna doktryna. Z tego powodu przedsoborowi Ojcowie Kościoła poświęcili dużo czasu na obronę wiary chrześcijańskiej przed fałszywymi doktrynami, a to stało się zalążkiem do sformułowania się doktryny kościoła.

Ojcowie Posoborowi przyjęli sobie za cel kontynuowanie misji obrony ewangelii przed różnymi herezjami, przez co posoborowi Ojcowie Kościoła dużo bardziej byli zainteresowani metodami obrony ewangelii, a coraz mniej przekazywaniem ewangelii w czystej i niezmienionej formie. Przez to, coraz bardziej odsuwali się od ortodoksji (prostoty i niezmienności ewangelii), która charakteryzowała Ojców Apostolskich. Był to czas teologicznych i nieskończonych dysput na wiele nieistotnych tematów, takich jak np. „ile aniołów może zatańczyć na główce od szpilki.”

Ojcowie Kościoła są dla nas przykładem tego co to znaczy naśladować Chrystusa i być gotowym do obrony prawdy. Żaden z Ojców Kościoła nie był doskonały, podobnie jak i nikt z nas nie jest doskonały. Niektórzy z Ojców Kościoła utrzymywało przekonanie, że większość ówczesnych chrześcijan pozostaje w błędzie. To, co w konsekwencji rozwinęło się i przekształciło w teologię Rzymskokatolicką ma swoje podstawy w piśmiennictwie Ojców Posoborowych. Możemy zdobywać wiedzę i wgląd w to wszystko studiując piśmiennictwo Ojców Kościoła, ale nasza wiara musi całkowicie opierać się na Słowie Bożym, a nie na ich piśmiennictwie. Jedynie Słowo Boże jest niezachwianym przewodnikiem dla naszej wiary.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim byli Ojcowie Kościoła?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries