settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest ‘ohyda spustoszenia’?

Odpowiedź


Wyrażenie ‘ohyda spustoszenia’ odwołuje się do Ew. Mateusza 24.15: „Gdy więc ujrzycie na miejscu świętym ohydę spustoszenia, którą przepowiedział prorok Daniel- kto czyta, niech uważa.” Dotyczy to Księgi Daniela 9.27, „I zawrze ścisłe przymierze z wieloma na jeden tydzień, w połowie tygodnia zniesie ofiary krwawe i z pokarmów. A w świątyni stanie obraz obrzydliwości, który sprawi spustoszenie, dopóki nie nadejdzie wyznaczony kres spustoszenia.” W 167 r. przed Chrystusem grecki zarządca Antioch IV Epifanes postawił ołtarz Zeusowi ponad ołtarz całopaleń w żydowskiej Świątyni w Jerozolimie. Na ołtarzu w Świątyni w Jerozolimie złożył ofiarę ze świni (nieczystego zwierzęcia). Wydarzenie to uznano za ‘ohydę spustoszenia’.

W Ew. Mateusza 24.15, Jezus mówił o czymś, co wydarzyło się 200 lat wcześniej, wskazując że ohyda spustoszenia już się dokonała. Zatem Jezus musiał przepowiadać inną ‘ohydę spustoszenia’, która miała wydarzyć się dopiero w przyszłości w żydowskiej Świątyni w Jerozolimie. Większość interpretatorów proroctw biblijnych wierzy, że Jezus odwoływał się do antychrysta, który uczyni podobnie jak zrobił to Antioch IV Epifanes. Potwierdza to również fakt, że niektóre rzeczy przepowiedziane przez Daniela w Księdze Daniela 9.27 Antioch IV Epifanes nie uczynił w 167 r. przed Chrystusem. Antioch IV Epifanes nie zawarł przymierza na siedem lat z Izraelem. Tym, kto zawrze przymierze z Izraelem na siedem lat będzie antychryst, który potem je zerwie czyniąc to przez ‘ohydę spustoszenia’ żydowskiej Świątyni w Jerozolimie.

Cokolwiek w przyszłości przyniesie ‘ohyda spustoszenia’, to bez wątpienia każdy będzie wiedział, że dotyczy to antychrysta. Księga Objawienia św. Jana 13.14 opisuje go jako kogoś kto przybierze postać, którą ludzie będą zmuszeni czcić. Zamiana świątyni Boga żywego w miejsce kultu antychrysta jest prawdziwą ‘ohydą.’ Ci, którzy pozostaną przy życiu podczas prześladowania- ucisku powinni wypatrywać i rozpoznawać, że to wydarzenie jest początkiem 3 sześciomiesięcznych najtrudniejszych momentów prześladowania, a ‘Powtórne Przyjście’ Pana Jezusa jest bliskie. „Czuwajcie więc, modląc się cały czas, abyście mogli ujść przed tym wszystkim, co nastanie, i stanąć przed Synem Człowieczym” (Ew. Łukasza 21.36).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest ‘ohyda spustoszenia’?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries