settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest Odrodzone Cesarstwo Rzymskie?

Odpowiedź


Termin Odrodzone Cesarstwo Rzymskie (które nie jest użyte w Piśmie Świętym) odnosi się do potężnego rządu przepowiedzianego w proroctwie biblijnym. Ten reżim dojdzie do władzy i dominacji nad światem podczas czasów ostatecznych. Zgodnie z różnymi interpretacjami Ks. Daniela i Ks. Objawienia, Odrodzone Cesarstwo Rzymskie to albo ogólny światowy system polityczny albo określony naród pod rządami określonego władcy. Różni interpretatorzy lokują to imperium w samym Rzymie, w Turcji lub na Bliskim Wschodzie.

Odrodzone Cesarstwo Rzymskie jest powszechnie łączone z czwartą bestią z 7 rozdziału Ks. Daniela. Bestia ta jest opisana jako "zwierzę, straszne i groźne, i nadzwyczaj silne" (Ks. Daniela 7.7). Ta bestia z dziesięcioma rogami jest proroczym obrazem Cesarstwa Rzymskiego (Ks. Daniela 7.19.24), ale gdy Daniel przypatrywał się (tym rogom), mały róg wyrósł z bestii z "oczami jakby oczami ludzkimi i ustami, które mówiły zuchwałe słowa" (Ks. Daniela 7.8). Tym ostatnim rogiem jest antychryst, który w jakiś sposób będzie związany z Cesarstwem Rzymskim. Ponieważ Cesarstwo Rzymskie nie istnieje od V wieku, spodziewamy się, że zostanie ono w jakiś sposób „odnowione”, aby spełnić proroctwa czasów ostatecznych.

Odrodzone Cesarstwo Rzymskie było także łączone z piątym i ostatnim królestwem wspomnianym w Ks. Daniela w rozdziale 2 (Ks. Daniela 2.41-43). Fragment ten dotyczy snu Nabuchodonozora o posągu z różnych metali. Żelazne nogi reprezentują Cesarstwo Rzymskie, a stopy zrobione "po części z żelaza, po części z gliny" (Ks. Daniela 2.33) reprezentują ostatnie światowe cesarstwo. Fakt, że dzieli ono pierwiastek żelaza z czwartym królestwem, sugeruje związek z Rzymem, a dziesięć palców u nóg może sugerować konfederację dziesięciu narodów (odpowiadającą dziesięciu rogom w Księdze Daniela 7.20) kierowaną wspólnie przez jednego potężnego władcę.

Inni komentatorzy wskazują na 13 rozdział Ks. Objawienia, która opisuje bestię wychodzącą z morza, mającą dziesięć rogów i siedem głów (Ks. Objawienia 13.1). Obraz ten łączy czwartą bestię z 7 rozdziału Daniela, która również ma dziesięć rogów. Ks. Objawienia opisuje ten rząd jako "bluźnierczy" (Ks. Objawienia 13.1) i pełen tyranii, wymagający absolutnego posłuszeństwa w kwestiach finansowych, duchowych i politycznych (Ks. Objawienia 13.4-8). Globalna władza, którą posiada ten naród, jest mu nadana przez szatana (Ks.Objawienia 13.2). W tym kontekście, symbole są znacznie łatwiejsze do zinterpretowania jako odniesienia do określonego władcy i określonego cesarstwa politycznego, które ma przyjść raczej, aniżeli jakiejś postaci z wcześniejszej historii.

Spekulacje na temat dokładnej natury Odrodzonego Cesarstwa Rzymskiego mogą być interesujące, ale musimy pamiętać o zachowaniu właściwej perspektywy. Naszym podstawowym skupieniem jako chrześcijan powinno być zwiastowanie ewangelii, a nie próba identyfikowania antychrysta. W szczególności, powinniśmy uświadamiać sobie, że to co zostało napisane na temat Odrodzonego Cesarstwa Rzymskiego w Biblii nie jest zbyt rozwinięte, i nie możemy wykraczać poza to, co jest napisane (1 Koryntian 4.6). Wiemy, że antychryst przychodzi i wiemy, że będzie on miał pewne powiązania ze starożytnym Cesarstwem Rzymskim, być może poprzez pochodzenie, geografię lub strukturę jego rządu. Możemy odczytywać znaki czasów (Ew. Mateusza 16.3), ale nie wiemy wystarczająco, aby być dogmatycznymi w kwestii szczegółów.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest Odrodzone Cesarstwo Rzymskie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries