settings icon
share icon
Pytanie

Czy mówienie "O mój Boże" lub słów takich jak "Jezus Maria" jest nadal braniem imienia Pana nadaremno?

Odpowiedź


Idea "brania imienia Pana nadaremno" pojawia się po raz pierwszy w Księdze Wyjścia 20, kiedy Mojżesz otrzymuje Dziesięć Przykazań. Trzecie przykazanie mówi: "Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy." (Wj 20:7). Co to oznacza? Jak to się ma do terminów takich jak "O mój Boże" i "Jezus Maria"?

Branie imienia Pana nadaremno oznacza mówienie o Bogu z lekceważeniem lub brakiem szacunku. Wielu tradycyjnie rozumie wykrzyknienie "O mój Boże!" jako grzeszne, ponieważ nie ma ono nic wspólnego z właściwym, pełnym czci używaniem imienia Bożego.

Ta sama zasada jest prawdziwa, gdy ktoś używa akronimu takiego jak OMG lub słów takich jak "Jezus Maria". Jeśli zamierzonym znaczeniem jest brak szacunku dla Boga i Jego imienia, słowo to nie powinno być używane. Jednak niektórzy ludzie używają OMG bez zastanowienia się nad jego związkiem z imieniem Boga i to właśnie sprawia, że to pytanie jest trudne.

Wszystkim nam przydałoby się przypomnienie, że nasze słowa mają znaczenie. Jako ludziom podążającym za Chrystusem bardzo zależy nam na pomaganiu innym i oddawaniu czci Bogu. Musimy zadać sobie pytanie: "Czy te słowa pomagają innym i oddają cześć Bogu?". Jeśli będziemy szczerzy, prawdopodobnie przyznamy, że słowa takie jak "ojej" nie mają takiego znaczenia. Zmiana długotrwałego nawyku może nie być łatwa, ale musimy starać się wypowiadać słowa, którymi budujemy się nawzajem (1 Tesaloniczan 5:11) i oddają cześć Panu.

List Jakuba 3:9-10 mówi o języku jako potężnej części ciała: "Nim wysławiamy Pana i Ojca i nim przeklinamy ludzi, stworzonych na podobieństwo Boże; (10) z tych samych ust wychodzi błogosławieństwo i przekleństwo. Tak, bracia moi, być nie powinno". Naszym celem jest konsekwencja w używaniu słów, tak aby służyły one jako błogosławieństwo dla Boga i dla innych.

Paweł napisał: "i wszystko, cokolwiek czynicie w słowie lub w uczynku, wszystko czyńcie w imieniu Pana Jezusa, dziękując przez Niego Bogu Ojcu." (Kol 3:17). Stanowi to dla nas podstawę do oceny określeń takich jak OMG i innych. Czy używanie tych słów jest "dziękczynieniem Bogu Ojcu"? Jeśli nie, zacznij pracować nad usunięciem tych słów ze swoich rozmów i tekstów, aby czcić Boga "słowem i czynem".

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy mówienie "O mój Boże" lub słów takich jak "Jezus Maria" jest nadal braniem imienia Pana nadaremno?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries