settings icon
share icon
Pytanie

Kim są nikolaici wspomniani w Objawieniu 2:6, 14-15?

Odpowiedź


Dokładne pochodzenie nikolaitów jest niejasne. Niektórzy komentatorzy Biblii uważają, że była to heretycka sekta, która podążała za naukami Mikołaja - którego imię oznacza "ten, który podbija lud" - który prawdopodobnie był jednym z diakonów wczesnego kościoła wspomnianego w Dziejach Apostolskich 6:5. Możliwe, że Mikołaj stał się odstępcą, zaprzeczając prawdziwej wierze i stał się częścią grupy wyznającej "doktrynę Balaama", który nauczał Izraela "grzeszyć, jedząc pokarmy składane w ofierze bożkom i popełniając niemoralność seksualną". Klemens Aleksandryjski mówi: "Porzucili się dla przyjemności jak kozły, prowadząc życie pełne pobłażania sobie". Ich nauczanie wypaczyło łaskę i zastąpiło wolność swawolą.

Inni komentatorzy uważają, że nikolaici nie zostali tak nazwani od żadnego człowieka, ale od greckiego słowa Nicolah, oznaczającego "jedzmy", ponieważ często zachęcali się nawzajem do jedzenia rzeczy ofiarowanych bożkom. Niezależnie od tego, która teoria jest prawdziwa, pewne jest, że czyny nikolaitów były obrzydliwością dla Chrystusa. Podobnie jak gnostycy i inni fałszywi nauczyciele, nadużywali doktryny łaski i próbowali w jej miejsce wprowadzić rozwiązłość (2 Piotra 2:15, 19; Judy 1:4).

Jezus chwali kościół w Efezie za to, że tak jak On nienawidzi uczynków nikolaitów (Obj. 2:6). Bez wątpienia przywódcy kościoła efeskiego chronili swoją trzodę przed tymi niszczycielskimi herezjami i powstrzymywali swój lud przed popełnianiem tych samych złych czynów. Każdy grzech jest obrzydliwy dla Chrystusa, tak jak powinien być dla Jego naśladowców, ponieważ nienawidzimy złych uczynków ludzi, a nie samych ludzi. Dla kościoła w Pergamos Jezus nie miał pochwały, ale potępienie. W przeciwieństwie do Efezjan, oni faktycznie przyjęli nauki nikolaitów (Objawienie 2:15). Jezus ostrzega ich, że jeśli nie będą pokutować, grozi im sąd, który z pewnością spadnie na tych, którzy nauczają fałszywych doktryn, atakują Jego kościół i niszczą Jego lud. Miecz sądu znajduje się nad ich głowami, a Jego cierpliwość nie jest nieograniczona (Objawienie 2:16; 19:15).

Lekcja dla nas jest taka, że kościół Pana Jezusa przez wieki był nękany przez tych, którzy byli w duchu nikolaitów. Jedynym sposobem na rozpoznanie fałszywych nauk jest dokładne zapoznanie się z prawdą poprzez pilne studiowanie Słowa Bożego.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim są nikolaici wspomniani w Objawieniu 2:6, 14-15?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries