settings icon
share icon
Pytanie

Co to znaczy, że niebo głosi chwałę Bożą?

Odpowiedź


Psalm 19.2 stwierdza, "Niebiosa opowiadają chwałę Boga, A firmament głosi dzieło rąk jego." To jest jeden z najwyraźniejszych biblijnych stwierdzeń, że sama natura ukazuje wielkość Boga. Te słowa dotyczą czasu teraźniejszego. To znaczy, niebo "opowiada", a firmament "głosi" dzieło stworzenia Bożego. To jest ciągły proces ogłaszania. To, co dostrzegamy w naturze ma stale pokazywać nam, że Bóg istnieje i mówi nam jakim jest wspaniałym Stworzycielem.

Jednym z najmocniejszych argumentów za istnieniem Boga jest argument teleologiczny lub "argument dotyczący projektu." Podejście to głosi, że zjawiska w przyrodzie najlepiej tłumaczyć celowym, inteligentnym aktem stworzenia, a nie przypadkowością czy szczęściem. Przekazywanie informacji jest kluczowym aspektem. Informacja jest zawsze postrzegana jako efekt działania inteligencji. Niektóre wzory są złożone, ale przypadkowe. Inne mogą być dobrze zdefiniowane, ale nie zawierają żadnych informacji. Ale ilekroć widzimy konkretny, złożony układ, który zawiera w sobie konkretne informacje, zdajemy sobie sprawę, że była to praca umysłu, a nie jedynie przypadku.

Psalm 19.2 łączy tą koncepcję z Pismem Świętym. Im więcej dowiadujemy się o wszechświecie, tym wyraźniej możemy zobaczyć dzieło Boga. Doskonałym tego przykładem jest współczesna kosmologia „Wielkiego Wybuchu”. Wcześniej naukowcy i ateiści zakładali, że wszechświat jest wieczny. Połączenie teorii Einsteina oraz postępu w dziedzinie fizyki jasno pokazują, że w rzeczywistości wszechświat miał swój „początek”. Pierwotnie pomysł ten został odrzucony przez naukowców jako pogląd teologiczny, a nie naukowy. Z biegiem czasu jednak nie można było temu zaprzeczyć. Fakt, że wszechświat „rozpoczął się” jest czymś, co możemy zobaczyć wyłącznie obserwując niebo i firmament - tak jak mówi Psalm 19.2.

Fragment z 1 rozdziału Rzymian również łączy się z tą koncepcją. Bóg wystarczająco dużo objawił się w naturze, aby nikt nie miał wymówki do odrzucenia go lub czynienia tego, co złe. "Bo niewidzialna jego istota, to jest wiekuista jego moc i bóstwo, mogą być od stworzenia świata oglądane w dziełach i poznane umysłem..." (Rzymian 1.20). Niebo ogłasza chwałę Bożą.

Ponieważ "Niebiosa opowiadają chwałę Boga", możemy śmiało angażować się i używać wszelkich narzędzi naukowych aby badać świat. Im więcej wiemy o świecie nas otaczającym, tym większą chwałę oddajemy Bogu. Im więcej odkrywamy, tym więcej mamy dowodów na to, że On jest odpowiedzialny za naturę i jej prawa. Człowiek potrzebuje Biblii i osobistej wiary w Chrystusa, aby mieć właściwą relację z Bogiem. Potrzebujemy jedynie uczciwie popatrzeć na otaczający świat, aby uświadomić sobie, że Bóg istnieje.

English


Powrót na polską stronę główną

Co to znaczy, że niebo głosi chwałę Bożą?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries