settings icon
share icon
Pytanie

Jakie są chrześcijańskie wątki w Srebrnym krześle?

Odpowiedź


Srebrne krzesło to czwarta książka z serii "Kroniki Narnii" autorstwa C.S. Lewisa. Eustachy Scrubb, po nauczeniu się kilku trudnych lekcji w poprzedniej książce, powraca do Narnii. Tam wraz z dziewczyną o imieniu Jill wyrusza na ratunek księciu i ratuje Narnię przed machinacjami złej czarownicy.

Książę Rilian, syn króla Kaspiana z książki Książę Kaspian, cierpi z powodu klątwy Szmaragdowej Czarownicy, która trzymała go w niewoli przez dziesięć lat za pomocą zaczarowanego krzesła. Eustachy i Jill, wraz z zabawnie melancholijnym stworzeniem o imieniu Puddleglum, zostają wysłani przez Aslana, aby odnaleźć Riliana i sprowadzić go z powrotem do Narnii. Aslan daje poszukiwaczom przygód cztery "Znaki", które mają zapamiętać i których mają przestrzegać. Niestety, Znaki szybko zostają zapomniane, a na dzieci czyha wiele dodatkowych niebezpieczeństw. Jest to symbol Biblii, która daje nam mądrość potrzebną do obrania właściwych ścieżek w życiu. Kiedy zapominamy o jej mądrości, znajdujemy się w różnego rodzaju niebezpieczeństwach. Ostatecznie jednak krzesło zostaje zniszczone, jeńcy uwolnieni, a łaska zwycięża.

Głównym tematem Srebrnego Krzesła jest podążanie za prawdą - Znakami - w przeciwieństwie do podążania za fałszem, który często wydaje się być prawdą. Jak mówi Jill w drugim rozdziale: "Nie zwracaj uwagi na pozory. Pamiętaj o Znakach i wierz w nie. Nic innego nie ma znaczenia". Przykłady fałszywych pozorów w książce obejmują przebranie czarownicy, dwulicowość łagodnych gigantów i błędne odczytanie gnomów przez dzieci. Pan Jezus (w postaci Aslana) jest przedstawiony jako mądry Przewodnik, który wymaga posłuszeństwa, ale cierpliwie wybacza tym, którzy zbłądzili. Inne tematy obejmują zmartwychwstanie, zachętę i wady "postępowej" edukacji. Książka zawiera również wspaniały obraz "źródła wody życia" (Objawienie 21:6).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie są chrześcijańskie wątki w Srebrnym krześle?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries