settings icon
share icon
Pytanie

Jakie są chrześcijańskie wątki w Ostatniej bitwie?

Odpowiedź


Ostatnia bitwa jest ostatnim rozdziałem serii "Opowieści z Narnii" autorstwa C.S. Lewisa. Tak się składa, że sprytna małpa i niezbyt sprytny osioł odkrywają skórę lwa. Biedny osioł postrzega skórę jako zwykłą ciekawostkę, ale jego towarzysz wyczuwa okazję do zysku. Z igłą do szycia tu i tam, rozumuje małpa, jego przyjaciel osioł może wyglądać jak lew - i to nie zwykły lew, ale sam wielki Aslan! Oszustwo działa, a zniechęcone stworzenia Narnii zostają oszukane przez fałszywego Aslana, który swoimi dekretami zaczyna wydawać dobrą krainę i jej mieszkańców w ręce jej wrogów.

Lewis był mistrzem opowiadania historii, ale co ważniejsze, był genialnym chrześcijańskim apologetą, który naprawdę wierzył w prorocze pisma Pisma Świętego. Wybitny profesor Oksfordu rozpoczął swoją karierę akademicką jako zagorzały ateista, ale dokładne zbadanie Biblii doprowadziło go do tego, że stał się, jak sam powiedział, "najbardziej niechętnym nawróconym w Londynie". Poza natchnionymi autorami Pisma Świętego, żaden chrześcijański autor nie jest cytowany szerzej ani ceniony bardziej niż C.S. Lewis.

Ostatnia bitwa symbolizuje kulminacyjny koniec rządów terroru Antychrysta, kiedy Król Jezus triumfalnie powróci, aby ustanowić swoje ogólnoświatowe królestwo z Jerozolimy (Objawienie 18-22). Czytelnikom oszczędzono typowych eschatologicznych argumentów dotyczących czasu pochwycenia; na szczęście Lewis pomija wszystkie domysły przed, w połowie i po ucisku. To, co mamy, to trzymająca w napięciu alegoria przedstawiająca Drugie Przyjście naszego Pana bez niektórych bardziej spekulatywnych szczegółów. Jest tu mnóstwo napięcia i intryg, zwrotów akcji i pomysłowego pisarstwa, które urzekają niespokojne serca i umysły młodych czytelników - a także starszych!

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie są chrześcijańskie wątki w Ostatniej bitwie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries