settings icon
share icon
Pytanie

Jakie są chrześcijańskie wątki w filmie "Lew, czarownica i stara szafa"?

Odpowiedź


Krótko mówiąc, "Lew, czarownica i stara szafa" C.S. Lewisa przedstawia chrześcijański światopogląd poprzez mityczną opowieść. Akcja rozgrywa się w Narnii, świecie magii. W Narnii ożywa praktycznie każda bajka lub mityczne stworzenie, jakie można sobie wyobrazić. Ale w przeciwieństwie do wielu fantazji, takich jak królestwo Harry'ego Pottera, Narnia jest innym światem - odrębnym stworzeniem od naszego. W Narnii to, co nazwalibyśmy "magią", jest po prostu częścią stworzonego porządku (szafa również pochodzi z Narnii, choć jest to znane z poprzedniej historii). Tak więc elementy mityczne są wykorzystywane jako narzędzie do opowiedzenia większej historii, a nie do promowania fałszu w prawdziwym świecie.

Lew, czarownica i szafa to alegoria, a w alegorii ważne jest, aby zrozumieć, do czego odnoszą się symbole. Na przykład, śmierć i ożywienie Aslana jest przedstawieniem zastępczej ofiary Chrystusa. Nie ma znaczenia, że nie było to na krzyżu lub że niektóre elementy są oddzielone lub nie w porządku chronologicznym w stosunku do biblijnej historii ewangelii. Liczy się to, że obraz jest poprawny - i jest. Aslan (Chrystus) dobrowolnie upokorzył się i umarł za synów Adama (konkretnie Edmunda), których grzech i śmierć (Biała Czarownica) mają prawo zabrać z powodu "głębokiej magii" (Prawa) Narnii. Ale Aslan zmartwychwstaje (zmartwychwstanie), któremu towarzyszy trzęsienie ziemi i odkryte przez dwie dziewczyny (dwie Marje). Jego zmartwychwstanie niszczy moc głębokiej magii nad ludzkością (przybijając nasze grzechy do krzyża). Następnie Aslan tchnął życie w swoich wojowników (Duch Święty przychodzący na wszystkich uczniów), aby mogli toczyć z nim wojnę przeciwko Białej Czarownicy i jej armiom (wojna duchowa). Aslan ostatecznie wygrywa, przynosząc ponownie odnowiony świat (nowe niebiosa i ziemię).

Lew, czarownica i stara szafa przedstawia również biblijny portret Chrystusa w postaci Aslana. Niektórzy narzekali, że jako postać Chrystusa Aslan nie powinien brać udziału w zabiciu Białej Czarownicy. Ale Księga Objawienia mówi, że Chrystus rzeczywiście zniszczy zło po swoim powrocie - i nie będzie to miłe. Politycznie poprawna/humanistyczna/liberalna społeczność po prostu nie jest przyzwyczajona do myślenia o złu jako o czymś, z czym należy walczyć i że taka walka jest nie tylko słuszna, ale i odważna. Lew, czarownica i szafa przypomina nam o tej prawdzie.

W tej historii jest wiele innych perełek. Poruszający, jednowierszowy opis Boga pojawia się w momencie, gdy dzieci znajdują się w tamie Bobra. Lucy pyta Bobra, czy Aslan jest bezpieczny, a Bóbr odpowiada: "Bezpieczny? Oczywiście, że nie jest bezpieczny! . . . Ale jest dobry". Kolejna klasyczna kwestia pojawia się, gdy rodzeństwo Lucy zwraca się do wuja w sprawie dziwacznej wiary Lucy w Narnię. Po tym, jak przyznają, że nigdy nie była znana z kłamstwa i nie wydaje się być szalona, ich wujek odpowiada, że logicznie rzecz biorąc, należy jej wierzyć! Jest to słynny "trylemat" Lewisa - w którym roszczenia Chrystusa do boskości są pokazane jako wiarygodne z powodu absurdalności innych wyjaśnień.

Podsumowując, Lew, czarownica i stara szafa przedstawia ewangelię w potężny sposób, z którym dzieci mogą się utożsamiać, a dorośli wciąż mogą się uczyć.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie są chrześcijańskie wątki w filmie "Lew, czarownica i stara szafa"?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries