settings icon
share icon
Pytanie

Jakie są chrześcijańskie wątki w filmie "Koń i jego chłopiec"?

Odpowiedź


Piąty z serii "Kroniki Narnii" autorstwa C.S. Lewisa, Koń i jego chłopiec, opowiada historię młodego mężczyzny o imieniu Shasta i mówiącego konia o imieniu Bree, którzy uciekają z niewoli w krainie Calormen. Do ich ucieczki dołącza Aravis, członek kalormeńskiej arystokracji, który ucieka przed zaaranżowanym małżeństwem. Królowa Narnii Susan, król Edmund i królowa Lucy biorą udział w postępowaniu, ale są tylko pomniejszymi postaciami, ponieważ cała historia jest opowiadana z punktu widzenia uciekających Calormenów.

Bohaterowie "Konia i jego chłopca", Shasta i Aravis, przeżywają wiele przygód na drodze do wolności: przemierzają pustynie, toczą bitwy i ledwo uciekają przed ścigającym ich lwem. Kiedy Aravis nieświadomie odkrywa spisek Kalormenów mający na celu inwazję na spokojny kraj Archenland, staje do wyścigu z czasem, aby ostrzec króla Archenlandu o zbliżającym się ataku. W końcu przepowiednia się spełnia, Shasta odkrywa swoją prawdziwą tożsamość, a Bree znajduje dom z innymi mówiącymi zwierzętami z Narnii.

Głównym tematem powieści Koń i jego chłopiec jest głupota pychy i mądrość pokory. Kilka postaci wykazuje różne stopnie pychy, co prowadzi do różnego rodzaju trudności, ale pod koniec historii dumni zostają poniżeni, a pokorni wywyższeni, zgodnie z Listem Jakuba 4:6. Pan Jezus (w postaci Aslana) jest przedstawiony jako wszechmocny Władca, który z równą precyzją kieruje zarówno losami narodów, jak i sercami jednostek. Inne wątki widoczne w "Koniu i jego chłopcu" obejmują obalenie "szczęścia", wcielenie Chrystusa, miłość Boga do wszystkich ludzi i łaskę uprzedzającą.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie są chrześcijańskie wątki w filmie "Koń i jego chłopiec"?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries