settings icon
share icon
Pytanie

Czym są koraliki modlitewne? Czy właściwe jest używanie koralików podczas modlitwy?

Odpowiedź


Koraliki modlitewne nazywane niekiedy paciorkami różańcowymi używane są podczas medytacji i modlitwy. Modlitwy powtarzane są zgodnie z ułożeniem poszczególnych koralików. Modlitwa na paciorkach czy różaniec tradycyjnie łączy się z katolicyzmem, ale używanie koralików w modlitwie jest ogólnie znane również w innych tradycjach religijnych.

Podstawowy różaniec składa się z 59 koralików, połączonych ze sobą w kształcie łańcuszka. Każdy z koralików różańca odnosi się do pojedynczo odmawianej modlitwy, gdy trzymamy konkretny koralik. Na 53 koralikach odmawiana jest modlitwa „Zdrowaś Mario”. A przy pozostałych 6 „Ojcze nasz.” Koraliki stają się metodą odliczania ilości wypowiedzianych modlitw, gdy przesuwamy po nich palce w trakcie mówienia.

Historia różańców w kręgach chrześcijańskich ma swoje początki za czasów wypraw krzyżowych. Historycy uważają, że Krucjaty przejęły tą praktykę od Arabów, którzy z kolei skopiowali używanie koralików z Indii. Ostatnie odkrycia archeologiczne wskazują, że starożytni Efezjanie używali takich koralików podczas kultu Diany, znanej również jako Artemida, której świątynia była jednym z siedmiu cudów świata (Dzieje Apostolskie 19.24-41).

Koraliki modlitewne używane są również przez Kościół Rzymskokatolicki, by pomóc osobie modlącej w wypowiadaniu blisko 180 modlitw tworzących różaniec. Przykładami takich modlitw są „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Mario” i „Chwała Ojcu.” Wypowiadanie modlitw różańca opiera się na założeniu, że ciągłe powtarzanie modlitw zapewni osobie modlącej się uzyskać przychylność i względy u Boga, aby uniknąć kary wiecznego piekła.

Używanie koralików modlitewnych nie jest praktyką biblijną. Sam Jezus potępiał przywódców religijnych swoich czasów, że praktykowali ciągłe powtarzanie tych samych modlitw. W rzeczywistości mówił swoim uczniom, aby nie byli „wielomówni jak poganie, albowiem oni mniemają, że dla swej wielomówności będą wysłuchani” (Ew. Mateusza 6.7). Modlitwy nie powinny być jedynie recytowane czy bezmyślnie powtarzane jak jakieś znane formułki. Wiele osób, które dzisiaj praktykuje modlitwę na koralikach twierdzi, że różaniec pomaga im skupić się na Chrystusie zamiast na sobie, ale pytanie dotyczy raczej efektywności powtarzania ciągle tych samych wyrażeń niczym jakiejś mantry.

Modlitwa jest niesamowitym przywilejem chrześcijan, gdy sam Stworzyciel wszechświata zaprasza nas, abyśmy w szczerości stawali przed jego obliczem (Hebrajczyków 4.16) i z nim rozmawiali. Modlitwa jest sposobem w jaki wyrażamy nasze uwielbienie, cześć i dziękczynienie, poddając się jemu i przedkładając mu nasze prośby, wstawiając się za innych. Trudno jest patrzeć na to jak ta intymna społeczność jest naruszona przez to, że wciąż powtarzamy tą samą modlitwę przesuwając się kolejno po koralikach.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym są koraliki modlitewne? Czy właściwe jest używanie koralików podczas modlitwy?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries