settings icon
share icon
Pytanie

Co to znaczy, że miłość wielu oziębnie (Ew. Mateusza 24.12)?

Odpowiedź


Jezus przepowiedział, że miłość wielu oziębnie, częściowo w Jego odpowiedzi na pytanie uczniów, "Kiedy się to stanie i jaki będzie znak twego przyjścia i końca świata?" W Ew. Mateusza 24, Jezus opisuje koniec czasu epoki, która będzie poprzedzała Jego ponowne przyjście. On mówi, że będzie wielu fałszywych Chrystusów (Ew. Mateusza 24.5), wojny (Ew. Mateusza 24.6), walka i naturalne katastrofy (Ew. Mateusza 24.7).

Jezus ostrzegł również o prześladowaniu wierzących, z których niektórzy okażą się fałszywymi uczniami, którzy zwrócą się przeciwko sobie wzajemnie (Ew. Mateusza 24.9-10). Jezus również powiedział, "a ponieważ bezprawie się rozmnoży, przeto miłość wielu oziębnie" (Ew. Mateusza 24.12). Czy to z powodu złudnego wpływu fałszywych nauczycieli, prześladowań czy strachu przed śmiercią, gorliwość wielu fałszywych nauczycieli zmniejszy się. Ich miłość wobec Boga i wobec kościoła "oziębnie." Prawdziwi chrześcijanie, nawet tych, których wiara jest słaba, wytrwają do końca (Ew. Mateusza 24.13). Ich jest prawdziwa miłość, która jest owocem Ducha Świętego (Galacjan 5.22) i nie może upaść (1 Koryntian 13.7). Prawdziwa miłość nie może stać się zimna, ponieważ jest podtrzymywana przez Chrystusa, który jest zdolny ustrzec nas od upadku (Judy 1.24).

Jednak dla tych, którzy nie mają Ducha, miłość, jaką mają, stanie się coraz zimniejsza w dniach ostatecznych. Paweł rozwija tę ideę w 2 Tymoteusza 3.1–4, kiedy opisuje ostatnie dni. Miłość tych ludzi nie jest ciepłą, żywą miłością do Boga, Jego prawdy i Jego ludu. Raczej jest to miłość do siebie samego i miłość do pieniędzy (werset 2). Paweł opisuje tych, których miłość do Boga, Chrystusa i świętych jest tylko pozorem, a nie rzeczywistością. Wszystko co robią, robią w sposób religijny, z powodu miłości własnej i samolubnych celów. Ich celem jest zdobycie chwały i poklasku od ludzi lub wykorzystanie religii do zdobycia czegoś dla siebie. Nie robią nic dla chwały Bożej, czci Chrystusa czy dobra innych.

Skąd możemy mieć pewność, że miłość jaką mamy dla Chrystusa nigdy nie oziębnie? Zaczynamy od zbadania siebie samych, aby mieć pewność, że rzeczywiście mamy wiarę (2 Koryntian 13.5). Jeśli prawdziwie należymy do Chrystusa, możemy być pewni, że posiadamy miłość od Ducha Świętego, która nigdy nie oziębnie. Zatem, powinniśmy uczynić wszelkie staranie, aby wzmocnić naszą miłość: "a modlę się o to, aby miłość wasza doskonaliła się coraz bardziej i bardziej w głębszym poznaniu i wszelkim wyczuciu dla oceny tego, co lepsze, abyście byli czyści i bez zarzutu na dzień Chrystusa, napełnieni plonem sprawiedliwości, [nabytym] przez Jezusa Chrystusa ku chwale i czci Boga" (Filipian 1.9-11; tłum. Biblia Tysiąclecia).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to znaczy, że miłość wielu oziębnie (Ew. Mateusza 24.12)?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries